Ознака: Ковид – 19

Звучи радикално, ама решението е директно изложување на омикрон на вакцинираните...

Секоја идна средба (инфекција) со вирусот ќе претставува сѐ поголемо зацврстување на имунитетот, што значи дека за тие поединци короната е завршена приказна! Ова...

Треба ли да се плашиме од омикрон – епидемиологот Даниловски предупредува...

Од круцијална важност е сите што примиле две дози, а немаат прележано ковид, да побрзаат да примат и трета (бустер) доза Во кој правец ќе...

Двајца заразени со ковид-19 по третпат, вкупно 964 случаи на реинфекција

Во моментов како активно заразени со коронавирус се водат 5.707 случаи во Македонија. Од нив, според последниот извештај на Министерството за здравство, најмногу се...

Регистирани уште 276 новозаразени и 10 починати

Во последните 24 часа, регистрирани се 276 нови позитивни случаи на коронавирус, направени се 2.720 тестирања, а пријавени се вкупно 10 починати лица -...

Регистрирани 355 новозаболени, починале деветмина

Во последните 24 часа Министерството за здравство информира дека согласно со податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.042 тестирања...

Бразилскиот претседател под истрага за ширење невистини за коронавирусот

Базилското правосудство покренува истрага против претседателот Жаир Болсонаро за кажување невистини во изјавите за пандемијата на коронавирус. Истрагата ја наредил еден од судиите на Врховниот...

Матичните лекари не сакаат милостина, ветената парична награда ја сметаат за...

„Не ни треба стимулација, туку вреднување на трудот. Се откажуваме од 30 денари по вакциниран пациент и бараме да бидат донирани за лекувања на...

Омикрон може да собрал генетски материјал од вирус што прави настинка...

Ново истражување за кое се очекува научна рецензија Омикрон, најновата варијанта на коронавирусот најверојатно собрала најмалку една од нејзините многубројни мутации со тоа што презела...

Седумдесет и девет отсто од починатите од ковид-19 биле невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со ковид-19, во период од 6 август заклучно со 2 декември. За вакцинирани, објаснуваат...

Каков е карантинот во Австрија, која подготвува и казни за невакцинираните,...

Австрија го продолжи карантинот до 11 декември. Во моментов, бидејќи од луѓето се бара постојано да останат во своите домови, навистина нема конкретни временски...