Ознака: kovid-19

Здравствените власти се сомневаат дека во Србија се појавил нов вид...

Државниот секретар на Министерството за здравство на Србија, Мирсад Ѓерлек денеска изјави дека верува оти и во Србија се појавил нов вид на коронавирусот,...

СЗО ќе разгледува дали ковид-пандемијата сѐ уште претставува вонредна здравствена состојба

Комитетот на Светската здравствена организација ќе разгледува дали пандемијата со ковид-19 сѐ уште претставува глобална здравствена состојба на средба закажана на 27 јануари, соопшти...

„Кракен“ е најзаразниот сој на коронавирусот што се шири низ светот

Новиот сој на коронавирусот – XББ. 1.5, со голема брзина се шири низ светот, а според податоците на Светската здравствена организација, тоа е најзаразниот...

Кина го укинува задолжителниот карантин при влез во земјата

Од 8 јануари Кина ќе го укине задолжителниот карантин за коронавирус при влез во земјата, соопштија денеска здравствените власти. Оваа мерка беше објавена откако на...

СЗО ја предупреди Кина за можно соочување со бран на инфекции...

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека Кина може да се соочи со „многу тежок период“ поради можен бран од инфекции, една недела откако почна...

Сите сме дел од општество и сносиме одговорност во случај на...

Предложените измени на Законот за заштита на населението се направени во врска со последната пандемија на ковид-19, во која сè уште се наоѓаме. Ова значи дека...

Плеврис: Треба да запре испораката на вакцини во ЕУ додека не...

На проблемот со кој се соочуваат земјите членки на ЕУ со вишокот вакцини против ковид-19, кои не можат да се искористат и се уништуваат,...

Пандемијата не е завршена, има услови за нови варијанти, предупреди СЗО

Светската здравствена организација се надеваше дека главната фаза на пандемијата на ковид е при крај, но тоа не се случи, изјави денеска шефот на...

Твитер ги укинува мерките за борба против дезинформациите за ковид-19

Твитер соопшти дека става крај на мерките за борба против дезинформациите за вирусот ковид-19, што вклучуваат етикети и предупредувачки пораки на твитови со спорни...

Во САД е создадена хибридна верзија на коронавирусот, која уби 80...

Хибридната верзија на коронавирусот, која ја комбинира верзијата омикрон со вирусот Вухан, била развиена од истражувачи од Универзитетот во Бостон во октомври, тврди Игор...