Ознака: kovid-19

Забележани нови 37 ковид-случаи, од кои 11 се реинфекции

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 649 тестови, а регистрирани се 37...

Кина користи антиковид-вакцина што се вдишува: Се дава преку пумпа, па...

Шангај денеска почна да ја користи првата вакцина против корона која се вдишува, а ќе има и бесплатна бустер доза за луѓето кои веќе...

Во Грција регистрирани новите подвидови на омикрон што Европа ги следи...

Во Грција се потврдени вкупно 15 случаи на подваријантите BQ.1 и BQ.1.1 на сојот омикрон, за кои Европскиот центар за превенција и контрола на...

За 23 отсто зголемен бројот на смртни случаи од ковид-19 во...

За една седмица за 23 отсто се зголемил бројот на смртни случаи од ковид-19 во Грција, додека пак за четири проценти се намалил бројот...

Тројца починати и нови 44 ковид-случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 564 тестови, а регистрирани се 44...

Ковид-19 сè уште е голем здравствен проблем во светот, забележа СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека ковид-19 останува глобална вонредна состојба, речиси три години откако првпат беше прогласена. На 30 јануари 2020 година, Комитетот за...

Регистрирани двајца починати и нови 34 ковид-случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 598 тестови, а регистрирани се 34...

Нови 57 случаи со ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 808 тестови, а регистрирани се 57 нови случаи со ковид-19, еден...

Регистрирани нови 80 случаи на ковид-19

Во последните три дена се регистрирани 80 нови случаи на ковид-19 од направени 953 тестови. Регистрирани се и 118 оздравени пациенти, како и две...

Трет ден едноподруго нема починати од ковид-19, регистрирани 70 нови случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 629 тестови, а регистрирани се 70 нови случаи со ковид-19 и...