Ознака: Ковид – 19

Од кога вакцинираните деца треба да ги заштитуваат старите и антиваксерите?

Тој препорачува децата, како што вели, да не се фрлаат во оган и да се вакцинираат само помладите со хронични болести Има ли поента да...

Само во Дебар и Демир Капија нема ниту еден заразен со...

Бројот на активни случаи на коронавирус изнесува 5.539 лица, откако вчера беа потврдени 301 нов случај од 3.814 тестирања. Најмногу од активните случаи на ковид...

Македонија сè уште анализира за набавката на лекот „молнупиравир“ – во...

Од Министерството за здравство вчера одговорија дека во тек се анализи за проценка на потребните количини и обезбедување на извори на финансирање за набавка...

Британија се бори со две засебни пандемии, рекорден број новозаразени

Британија неодамна воведе задолжителни маски во повеќето затворени простории и ковид-сертификати за големи настани Велика Британија денеска соопшти рекорден број дневни случаи на коронавирус од...

Ризикот од срцеви компликации е поголем од ковид отколку од вакцините

Заразата со коронавирус повеќе може да предизвика ретки кардиоваскуларни компликации како што се воспаление на срцето и неправилна работа на срцето отколку вакцините, покажа...

Грипот и настинките кај децата издоминираа пред ковид – само во...

И податоците од Институтот за јавно здравје покажуваат дека сезонскиот грип доминира кај детската популација. Од 100 пријавени случаи минатата недела, речиси половината или...

Во последната недела имало 2.090 новозаразени, 66 починати и 26 реинфекции,...

Во периодот од 6 до 12 декември годинава направени се 6,2 проценти тестови за ковид-19 повеќе во однос на една недела претходно, покажуваат податоците...

Осум починати лица, регистрирани 308 нови случаи на ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 2.643 тестирања, а регистрирани се 308 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 155,...

377 нови случаи на ковид-19 и 12 починати

Во последените 24 часа Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.608 тестирања, а регистрирани се 377 нови случаи на Ковид-19...

Пендаровски прими трета доза од вакцината против коронавирусот

Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска ја прими третата доза вакцина против коронавирусот. -Масовната вакцинација е најсигурниот и најбезбеден начин за справување со ковид-19. Денеска, заедно...