Ознака: книжевност

Антологија со 250 песни од македонски и странски поети промовирана во...

Tематската антологија „Музика, секогаш и уште (поезијата во дијалог со музиката)“, беше промовирана синоќа во рамки на „Струшките вечери на поезијата“, во Центарот за...

Ќорвезировска: Таникава и Анчевски си ја римуваат тишината како заедничка татковина...

Годинава, на 61. издание на „Струшките вечери на поезијата“, во една длабока, симболична и суштинска смисла се римуваат и наградите. Златниот венец за 2022...

Елизабета Шелева: Поезијата на Амир Ор создава чувство на подготвеност, да...

Поезијата на Амир Ор (во препев на Зоран Анчевски и Богомил Ѓузел) првично беше претставена на македонски јазик, точно пред 20 години, во поетскиот...

Поетски читања и омажи на вториот ден од Струшките вечери на...

Со поетски  омаж на добитиникот на „Златниот венец“ за 2020 година, Амир Ор, денеска во предворјето на црквата „Света Богородица“ во Калишта, продолжува 61....

Свеченото отворање на Струшките вечери на поезијата ќе биде во хотел...

Свеченото отворање на 61. издание на Струшките вечери на поезијата утревечер ќе се одржи на летната тераса во хотелот „Дрим“, најави денеска дирекцијата на...

Објавена „Научната фантастика во македонската книжевност за деца и млади“

„Македоника литера“ неодамна ја објави книгата „Научната фантастика во македонската книжевност за деца и млади“ на Јованка Денкова. Овој труд на Денкова е книга за...

Конкурсот за наградата „Антево перо“ отворен до 28 август

Конкурсот за петтото доделување на наградата „Антево перо“, за најдобра необјавена стихозбирка на македонски јазик, ќе заврши на 28 август. Организаторот потсетува дека трудовите...

Дваесетина поети, џез и поетски филмови на второто издание на Скопскиот...

Второто издание на „Скопскиот поетски фестивал“ ќе се одржи од 29 август до 1 септември годинава, на две локации: во Младинскиот културен центар ‒...

Промовирани две книги на Наташа Диденко во Битола

Младата виолинистка, професорката Наташа Диденко, промовира две книги во рамките на 52-то издание на културната манифестација „Илинденски денови“ во Битола. Таа пред битолската публика...

Две претставнички на ЛК „Китка“- Кичево наградени на „Охридски поетски бисер“

На штотуку завршената манифестација од меѓународен карактер, „Охридски поетски бисер“, две претставнички на литературниот клуб „Китка“ од Кичево, го поделија третото место. Се работи...