Ознака: книжевност

Жан Пјер Симеон добитник на „Златен венец“, Катрин Пиц на наградата...

Поетот Жан Пјер Симеон од Франција е добитник на наградата „Златен венец“ за оваа година, додека пак наградата „Мостови на Струга“ годинава ја освои...

Промоција на „Културолошки точки на Македонија“ од Александар Јорданоски во Штип

Збирката „Културолошки точки на Македонија“ од м-р Александар Јорданоски ќе биде промовирана во Домот на млади во Штип, в петок од 19 часот. Во својата...

Венко Андоновски ја доби Толстоевата награда за „Папокот на светлината“

Добитник на меѓународната Толстоева награда „Јасна Полјана“ за 2023 година е Венко Андоновски, со романот „Папокот на светлината“. Романот е објавен во руски превод на...

Со проактивност до промоција на македонските национални особености

Повеќемина Македонци се издигнаа во американското општество, но тие никогаш не ги заборавија своите македонски корени и култура. Во еден подолг период, Македонците во...

Промовирано преведеното издание на „Збунети компаси“ од Зоран Анчевски и поетски...

Промоција на преведеното издание на „Збунети компаси“, поетската книга на Зоран Анчевски, добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ за 2022 година се одржа денеска во предворјето...

Со традиционалното читање на „Т’га за југ“ свечено ќе се отворат...

Со традиционално читање на „Т’га за југ“ и палењето на поетскиот оган утревечер свечено ќе биде отворено 62. издание на фестивалот „Струшки вечери на поезијата“, коешто...

Отворен Саемот на книгата со наслови од над 60 домашни и...

Во арената „Борис Трајковски“ во Скопје од вечерва е отворен 35. Меѓународен саем на книгата, што ќе се одвива до 10-ти мај, под мотото...

Македонскиот идентитетски код е впишан и во македонското литературно творештво, вели...

Кога ја славиме книгата и значењето на авторското право, ставаме акцент на македонската, но и на светската литература, на потребата и значењето да читаме...

Поезијата на Шопов е моќен глас на македонската култура, истакна Костадиновска-Стојчевска

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска престојуваше во Париз, Франција, каде што во седиштето на УНЕСКО се одржа културна програма по повод одбележувањето на...

Излезе од печат „Сончева долина“, втората книга на Зоран Костески

Деновиве излезе од печат и второто литературно дело на плодниот автор Зоран Костески, со работен наслов „Сончева долина“, каде е искажана љубовта кон родниот...