Ознака: книжевност

Зоран Пејковски е новиот претседател на „Битолски книжевен округ“

На последното изборно собрание на Друштвото на писатели „Битолски книжевен круг“ од Битола за претседател е избран македонскиот писател Зоран Пејковски. Во просториите на НУУБ...

Венко Андоновски ја доби наградата „Златен витез“ во Русија

Писателот Венко Андоновски ја доби највисоката награда за драматургија „Златен витез“ на Тринаесеттиот меѓународен книжевен форум „Златен витез“, кој од 2010-та се одржува секоја...

Промовирана третата поетска книга „Излети“ на Цветанка Колева

Промоцијата на последното поетско дело на Цветанка Колева беше поводот синоќа во домот на културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци да се соберат на...

Пендаровски ги прими лауреатите на „Струшките вечери на поезијата“

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими добитниците на највисоките признанија на „Струшките вечери на поезијата“. Кабинетот на Претседателот соопшти дека меѓу присутните биле Кенсаку Таникава,...

Таникава и Ор ги добија највисоките признанија на „Струшките вечери на...

Кенсаку Таникава, син на лауреатот на 61. издание на „Струшките вечери на поезијата“, јапонскиот поет Шунтаро Таникава, во име на својот татко, вечерва на...

Книгата „Гравитација“ на Емилија Тодорова ја доби наградата „Стојан Христов“

Книгата „Гравитација“ на поетесата Емилија Тодорова ја доби наградата „Стојан Христов“ за 2022 година на „Струшките вечери на поезијата“. Збирката на Тодорова победи во конкуренција...

Антологија со 250 песни од македонски и странски поети промовирана во...

Tематската антологија „Музика, секогаш и уште (поезијата во дијалог со музиката)“, беше промовирана синоќа во рамки на „Струшките вечери на поезијата“, во Центарот за...

Ќорвезировска: Таникава и Анчевски си ја римуваат тишината како заедничка татковина...

Годинава, на 61. издание на „Струшките вечери на поезијата“, во една длабока, симболична и суштинска смисла се римуваат и наградите. Златниот венец за 2022...

Елизабета Шелева: Поезијата на Амир Ор создава чувство на подготвеност, да...

Поезијата на Амир Ор (во препев на Зоран Анчевски и Богомил Ѓузел) првично беше претставена на македонски јазик, точно пред 20 години, во поетскиот...

Поетски читања и омажи на вториот ден од Струшките вечери на...

Со поетски  омаж на добитиникот на „Златниот венец“ за 2020 година, Амир Ор, денеска во предворјето на црквата „Света Богородица“ во Калишта, продолжува 61....