Ознака: книжевност

Најважно беше манифестацијата да опстои – вкупно 23.800 посетители на Саемот...

Заклучно со вчерашниот, последен ден, Саемот на книгата имаше 23.800 посетители, соопштија организаторите за завршеното 34-то издание на оваа саемска манифестација, која по две...

Излезе од печат книгата „На иста адреса“ на Миле Ѓорѓиоски и...

Kнигата „На иста адреса“ на тандемот Миле Ѓорѓиоски и Христина Деолска денес излезе од печат. Книгата е специфична по тоа што на по една...

Русјаков: „Хотел меѓу две војни“ е роман за љубовта на Елени...

Не сакам многу да зборувам за себе, ниту, пак, за своите дела – најдобро е тие да зборуваат за себе. Отсекогаш сум сакал да...

Шунтаро Таникава е добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на...

Шунтаро Таникава, поет од Јапонија, е добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата за 2022 година, а наградата „Мостови на Струга“ годинава...

„Денот на црвот“ од Симона Јовановска е „Роман на годината“

„Денот на црвот“ од Симона Јовановска во издание на издавачката куќа „Или-или“ е добитник на наградата „Роман на годината“ за 2021 година. Според жири-комисијата,...

Жени што го променија текот на светската книжевност

Кога Вирџинија Вулф ја напиша „Сопствена соба“ во 1920-тите, меѓу основните проблеми со кои се соочуваа жените во книжевниот свет таа го спомна и...

Промовирана книгата песни во проза „Јас и Јас“ од Миланчо Пендев

Во домот на културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци синоќа се одржа промоцијата на книгата поезија во проза под наслов „Јас и Јас“ на...

Шест нови членови во Друштвото на писателите на Македонија

Шест македонски автори ќе бидат зачленети во Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ) кое на 13 февруари ќе одбележи 75 години постоење. - Се работи...

Излезе од печат книгата на Гојко Илиевски посветена на македонските војници...

Излезе од печат книгата „Македонци - војници на Кралството Србија 1914-1918 година, со животи испишаа историја“ на претседателот на македонската заедница во Србија, Гојко...

„Дух во школка“ – нова книга на Сунчица Уневска

Во ова ефемерно време ќе бидеме доволно „надмени“ да веруваме дека ефемерноста е минлива, а суштината трајна, па затоа без никаков страв или сомневање...