Ознака: „Кембриџ аналитика“

„Кембриџ аналитика“ поднесе барање за доброволен стечај

Компанијата „Кембриџ аналитика“ во однос на спорот за заштита на личните податоци на социјалната мрежа Фејсбук поднесе барање за доброволен стечај пред судот во...

„Кембриџ аналитика“ почнува постапка за стечај

Британската компанија „Кембриџ Аналитика“ почнува постапка за стечај и веднаш ги запира сите активности, јавија светските медиуми. - Утврдивме дека не можеме да продолжиме со...

ЕП со нов повик до Закерберг да сведочи за скандалот со...

Претседателот на Европскиот Парламент, Антонио Тајани, му испрати официјално писмо на Марк Закерберг повикувајќи го да сведочи за скандалот со Кембриџ Аналитика. Тоа е втор...

Фејсбук ќе ги информира корисниците засегнати од скандалот „Кембриџ аналитика“

Фејсбук ќе ги информира корисниците засегнати од скандалот со „Кембриџ аналитика“, преку нотификации на нивниот профил, в понеделник. Највеќе 87 милиони Фејсбук корисници ширум светот,...

Сфатив дека социјалнава мрежа знае и како дишам

Дамјан Ракниќ Уште на првата вест за протекување податоци, социјалната мрежа Фејсбук реагираше експресно, велејќи дека во нивната база на податоци никој не извршил упад,...

„Фејсбук“ ни покажа кој ги крои изборите

Нема многу голема разлика помеѓу „Кембриџ аналитика“ и „Фејсбук“. И двете компании ги користат нашите податоци за политички и финансиски цели, само што „Фејсбук“...

„Фејсбук“ ја призна грешката, загрижен за претстојните избори во САД

Во скандалот е вмешана и британската компанија „Кембриџ аналитика“, која ги искористила податоците за да помогне во изборниот триумф на актуелниот американски претседател Доналд...

Фејсбук ги собира и складира личните податоци – апликациите ги злоупотребуваат

Скандалот со Фејсбук и фирмата за анализа на податоци „Кембриџ аналитика“, која работела во кампањата на американскиот претседател Трамп, отвори многу нови прашања и...

Помошта на „Кембриџ аналитика“ пресудна за победата на Трамп

Досегашниот директор на британската компанија Александар Никс призна дека таа имала клучна улога во американските избори во 2016 година и победата на Доналд Трамп....