Ознака: карантин

Крузер со 3.000 луѓе во карантин кај Маурициус поради сомневање за...

Повеќе од 3.000 луѓе се блокирани на брод за крстарење во близина на источноафриканскиот остров Маурициус поради сомневање за појава на колера. По серијата гастроинтестинални...

Џонсон: Ја прифаќам казната на полицијата за кршење на карантинот

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека ја прифаќа казната на полицијата за кршење на правилата за карантин во 2020 година и оти го...

СЗО препорача со негативен тест карантинот да трае седум дена

Светската здравствена организација (СЗО) денеска го скрати препорачаното времетраење на карантинот за лицата изложени на коронавирусот. СЗО соопшти дека оние што имаат негативен тест сега...

Минута надвор од карантин платена речиси десет илјади долари

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за нешто повеќе од една...

Бугарскиот премиер Петков е во карантин

Бугарскиот премиер Кирил Петков е во превентивна самоизолација откако бил во контакт со претседателот на парламентот Никола Минчев кој е позитивен на коронавирус, соопшти...

Протести пред карантинскиот хотел во кој е сместен Ѓоковиќ

Голем број обожаватели на тенисерот Новак Ѓоковиќ се собраа пред хотелот „Ројал Парк“ во Мелбурн за да му дадат поддршка. Приведени се две лица отако...

Кинескиот град Ксијан во карантин – во продавница на секои два...

Зголемување на бројот на новозаразени со коронавирус е потврдено во кинескиот град Ксијан, а локалните компании ги намалија деловните активности, бидејќи трет ден по...

Во Словенија задолжителен карантин за сите што биле во контакт со...

Сите оние што биле во високоризичен контакт со лице потенцијално заразено со омикрон-сојот на коронавирусот во Словенија ќе мора да бидат во карантин. Правилото што...

Каков е карантинот во Австрија, која подготвува и казни за невакцинираните,...

Австрија го продолжи карантинот до 11 декември. Во моментов, бидејќи од луѓето се бара постојано да останат во своите домови, навистина нема конкретни временски...

Австрија наскоро ќе прогласи карантин за невакцинираните

Австрија е на само неколку дена до прогласување карантин за милиони граѓани кои не се целосно вакцинирани против Ковид-19 бидејќи дневниот број на новозаразени...