Ознака: Земја

Првпат по повеќе од 30 години, на ЛОИ ќе се игра...

Играчите што неодамна направија приспособување од земјените терени на Отвореното првенство на Франција во почетокот на јуни до тревата на Вимблдон во почетокот на...

Дали навистина би умреле за својата земја?

Служењето воен рок е на дневен ред во богатиот свет Легната на стомак во каллива холандска шума, Сабрина ван ден Гурберг пука со ќор-фишеци од...

Напротив, господине Радев, непочитувањето на македонското малцинство е антиевропско однесување на...

Наспроти бугарското селективно толкување на правата на малцинствата (спротивно и на востановените меѓународноправни норми, а според очигледно нивните анахрони резони), во европските регулативи за...

Како рецесијата во Германија ќе се одрази врз нашата земја

Ефектите од слабеењето на германската економија сигурно ќе одразат врз нашата економија: Првиот канал е преку надворешнотрговската размена, со оглед дека околу 50 отсто...

Љубовта кон сопствената земја и сопствениот народ е највозвишеното нешто!

Врзивно ткиво за сите македонски граѓани се евроинтеграциите, но тоа мора да биде достоинствен пат по кој ќе чекориме со крената глава, а не...

Земја на чудата

Ќе гледаме богами уште разни чуда. Како што гледаме и деновиве и не можеме да се начудиме. Во целава оваа земја на чудата една...

Откриен нов слој на Земјата – зафаќа речиси половина од нашата...

Научниците открија нов слој на Земјата што се наоѓа под површина, под тектонските плочи и зафаќа речиси половина од нашата планета. Станува збор за делумно...

Астероидот „2023 БУ“ мина близу Земјата, системот „Скаут“ го анализираше движењето

Астероид, под назив „2023 БУ“ вечерва мина близу Земјата. Откриен е пред само неколку дена, а прелета над Јужна Америка, на далечина од 36.000...

Делови од сателит на НАСА, стар 38 години, би можеле да...

Делови од сателит на Американската вселенска агенција (НАСА), стар 38 години, викендот ќе падне на Земјата, соопшти НАСА. Поголемиот број делови од сателитот тежок 2.440...

Македонија земја на формалностите

Вистина е дека македонската влада спроведува даночна политика, но не сите македонски граѓани ги плаќаат даноците. За да се увериме во ова, треба само...