Ознака: Земја

Температурата на Земјата достигна рекордно високо ниво во мај

Температурата на Земјата се искачи на рекордно високо ниво минатиот месец, објави Националната океанска и атмосферска управа на САД (НОАА). Од НОАА наведуваат дека научниците...

Предупредување до човештвото за негрижата кон природата

Ова што се случува денес со ковид-19 на некој начин како да е последно предупредување до човештвото, да подзапре, да подразмисли и да престане...

Ќе има ли здружен фронт за справување со непредвидливата клима

Ефектите од климатските промени играат голема улога во политичките проекции на глобално, но и на локално ниво. Во светот, разни движења чие тежиште на...

Загина во ракетата што сам ја направи, сакаше да докаже дека...

Американскиот авантуристички пилот, познат како „Лудиот“ Мајк Хјус, загина вчера обидувајќи се да ја лансира ракетата што сам ја направи, објави Си-ен-ен. - Нашите мисли...

Како би изгледала Земјата без океаните?

Океаните покриваат најголем дел од површината на Земјата, вклучувајќи ги нејзиниот најдолг планински венец и античките патеки што во минатото ги поминувале луѓето од...

Најстариот материјал на Земјата пронајден во метеорит

Научниците го открија најстариот познат цврст материјал на Земјата во метеоритот што падна во Австралија во 1960-тите години. Малите ситни честички од ѕвездена прашина...

Откриени мистериозни честички што доаѓаат од центарот на Земјата

Во најголемата подземна лабораторија во светот, научниците успеаја да соберат мистериозни геонеутрино-честички, тие се лесно наелектризирани честички за кои одамна се сметаше дека немаат...

Астероид експлодира над Земјата

Голем број очевидци пријавија дека во вторникот вечерта виделе како огнената топка гори на небото, а експертите пресметаа дека пропатувала скоро половина милијарда километри. Метеорскиот...

До датумот заедно, потоа секоја земја одделно

Воздржаноста во изјавите на германската канцеларка предупредува на внимателност за големината на очекувањата, но поттикнува и на барање на значењето на зборовите за „следење...

НАСА откри планета погодна за живот близу Земјата

Ловецот на планети на НАСА, сателитот ТЕСС, ја откри првата планета што може да се насели, која е голема колку Земјата. Ѕвездата ТОИ 700 површински...