Ознака: заштитна опрема

СЗО донира заштитна опрема за Клиниката за инфективни болести

Светската здравствена организација (СЗО) во рамките на солидарити фондот, донираше лична заштитна опрема за здравствените работници на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. -...

„Стоби“ заедно со својот кинески партнер со донација во борбата против...

Пријателите се познаваат на маката. Потврда на ваквите зборови е донацијата од 32.000 заштитни маски испратена до винаријата „Стоби“ од страна на долгогодишниот деловен...

МЗЗПР му донираше заштитна опрема на Инспекцискиот совет

Обврска и поширок национален интерес е заштитата на инспекциските службеници од сите потенцијални ризици при вршењето на нивните тековни обврски – ова беше заеднички...

Задолжително носење заштитна опрема во маркети, банки и зелени пазари

Од утре сите граѓани при пазарење во маркети, одење во банки или на отворени простори како на зелените пазари, ќе мора да носат заштитна...

Дисциплинска постапка за полицајците кои без заштитна опрема привеле скопјанец кој...

Внатрешна контрола иницираше дисциплинска постапка против полицајците кои не носеле заштитна опрема при приведувањето на скопјанец кој го шетал кучето за време на полицискиот...

Лов на заштитна опрема од коронавирусот

На глобалниот пазар за заштитни материјали од коронавирусот владее законот на џунглата, при што побогатите земји ги голтаат посиромашните во ловот за маски, респиратори...

„Законот на џунглата“ владее во беспоштедната борба за медицинска опрема

Како што вирусот се шири низ светот, залихите на заштитни маски, вентилатори, клинички термометри и медицинска заштитна опрема се намалуваат, со што почна глобален...

Укинати рестрикциите за Западен Балкан за набавка на медицинска опрема од...

Министерството за надворешни работи соопшти дека Европската Унија ја прифатила иницијативата на министерот за надворешни работи, Никола Димитров за укинување на извозните рестрикции за...

Инспекциите во здравствените установи не забележале неправилности при користењето на заштитната...

Министерството за здравство информира дека согласно заклучоците на Владата, Државниот санитарен и здравствен инспекторат во периодот од 30 март до до 5 април извршил...

Сијарто донесе 100.000 заштитни маски и 5.000 скафандери

Со специјален воен каргоавион, унгарскиот министер за надворешни работи, Петар Сијарто, допатува во земјава директно до Унгарија со пакети помош од 100 илјади заштитни...