Ознака: енергетската

Енергетската безбедност пред сѐ

Деновиве во јавноста се појавија некои експертски мислења дека Македонија треба да се откаже од природниот гас и инфраструктурата за него, како и од...

Енергетската политика клучна за националната безбедност

Ако не знаеме од кои извори, како и до кој степен ќе набавуваме енергија во иднина, нема да знаеме како да формулираме надворешна, безбедносна...

Се бараат решенија за економската и за енергетската криза

СВЕТСКИ ЕКОНОМСКИ ФОРУМ ВО ДАВОС Во Давос се одржува 53-то издание на Светскиот економски форум (ВЕФ), кој ќе трае до 20 јануари, а на него...

Очајни (енергетски) времиња што бараат очајни (енергетски) мерки

Енергетската криза, зголемените трошоци за струја и студениот бран што деновиве го зафати европскиот континент ја поттикнаа јавната дебата низ Европа за некои до...

Активирани се сите државни електроцентрали за излез од енергетската криза

На неколку дена пред испраќањето на 2022 година и пречекот на 2023 година, со првиот човек на АД ЕСМ, Васко Ковачевски, разговаравме за предизвиците...

Швеѓаните инсистираат на користење енергенти и што помала емисија на стакленички...

Стокхолмската градска топлана и енергетска мрежа тестираат нова технологија, со надеж дека ќе донесат значителен напредок и од енергетски и од еколошки аспект Енергетската криза...

Неопходна е владина помош за граѓаните и за стопанството

Фокусот треба и понатаму да биде на долгоодложуваните структурни реформи, за да се поттикне економскиот раст и да се отворат нови работни места. Потребна...

Задолжителна топлинска изолација на зградите

Терминот „топлинска изолација“ се однесува на материјали што обезбедуваат значителен отпор кон преминот на топлина. Тоа значи дека топлинската изолација значително ги намалува топлинските...

Потребна е поголема и навремена поддршка за реалниот сектор

Од Стопанската комора сметаат дека Владата задоцнила со мерките за стопанството и поради тоа компаниите претрпеле значителни штети. Меѓу забелешките на бизнис-заедницата е и...

Брисел под притисок за ограничување на растот на цените на струјата

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, размислува за ограничување на цената на гасот и реорганизација на енергетските пазари на блокот. Полскиот премиер...