Ознака: „еми“

Награди „Еми“: „Круната“ и „Тед Ласо“ триумфираа во главните категории

Кралската драма на Нетфликс, „Круната“, и комедијата на Епл ТВ, „Тед Ласо“, беа големите победници на наградите „Еми“ во неделата. Трофеите за „Круната“ вклучуваат најдобра...

„Вочмен“, „Мајсел“, „Озарк“ и „Сукцесија“ со најмногу номинации за наградата...

Драмата „Вочмен“ и комедијата за 1960-тите години „Прекрасната г-ѓа Мајсел“ имаат најмногу номинации за наградите „еми“.Според првите реакции, листата годинава рефлектира диверзитет и свежи...

Наградите „еми“ сепак ќе бидат доделени

Наградите „прајмтајм еми“, еден од најголемите настани во календарот на шоу-бизнисите, ќе се одржат во септември, како што беше планирано со домаќинот на церемонијата,...

Ќе се одржат наградите „Еми“

Наградите „Прајмтајм еми“, еден од најголемите настани во календарот на шоу-бизниси, ќе се одржат во септември, како што беше планирано со домаќинот на церемонијата,...

Македонецот Олег Секуловски добитник на наградата „еми“ во САД

Годинашен добитник на наградата „еми“ во категоријата најдобра техника на режија, работа со камера и видеоконтрола на серијали е скопјанецот Олег Секуловски, кој деновиве...

Победа и пораз на „Игри на престолот“ на доделувањето на „еми“

На неодамнешното 71. доделување на наградите „еми“ за најдобри телевизиски остварувања што се одржа во Лос Анџелес, САД, за најдобра драма беше прогласена серијата...

Ентони Бордејн постхумно награден со шест награди „еми“

Познатиот готвач Ентони Бордејн, кој се прослави известувајќи од разни делови на светот, постхумно беше награден со шест награди „еми“ за својата патеписно-кулинарска емисија...

Сони станува најголема музичка компанија во светот

Јапонскиот гигант Сони е на пат да стане најголемата музичка компанија во светот, откако постигна договор за купување на британскиот ЕМИ за 2,3 милијарди...

По „оскарот“, Коби Брајант ја доби и наградата „еми“

Легендата на Лос Анџелес Лејкерс, Коби Брајант, освои уште една награда за анимацијата „Диар баскетбол“. Краткиот филм беше награден со „еми“, која се смета за...