Ознака: Европските

Сериозен потенцијал за промени на европските политики

Со формирање нова европска политичка групација, нова фракција во ЕУ Три партии од три земји членки на ЕУ, австриската десничарска Партија на слободата (ФПО), потоа...

ЕУ по европските избори – држи ли фасадата додека се лизгаат...

Вистина е дека имагинарниот центар на европската политичка сцена го има и повеќе од потребното мнозинство, но уште поточно е дека традиционалната политичка сцена...

Европските елити самите сеат страв фингирајќи „наезда на десен екстремизам“

Европските избори и јакнењето на десницата Интересна анализа излезе деновиве во аналитичкиот портал „Геополитика њуз“. Имено, во контекст на европските избори и кампања, многу стигма...

Што ќе се утврди со следниот европски парламент?

Предизвиците во ЕУ се придружени со поширока криза на вредности во европскиот простор, што ги доведува во прашање демократските принципи и институции. Европските граѓани,...

Зошто граѓаните на ЕУ сметаат дека јунските избори во Унијата се...

Резултатите на една широка анкета во земјите на ЕУ сугерираат дека граѓаните на Унијата се многу свесни за важноста на изборите во актуелниот геополитички...

Тимови од Англија и од Франција можат да го повторат успехот...

Единствениот пат кога екипи од иста земја победија во три европски клупски натпреварувања се случи во 1990 година, кога славеа три италијански клуба. Годинава...

Европските обвинители ја преземаат белгиската истрага против Фајзергејт

Европското јавно обвинителство ја разгледува комуникацијата меѓу Урсула фон дер Лајен и шефот на фармаценскиот гигант „Фајзер“ Највисоките европски обвинители ги истражуваат наводите за кривично...

Прво одбележување на Денот на европските автори

Македонските писатели и поети Стефан Марковски, Санде Стојчевски и Марина Мијаковска денеска ќе учествуваат на првото одбележување на Денот на европските автори, кое годинава...

Италија го зголеми водството во трката за дополнителни места во ЛШ

Од идната сезона во ЛШ ќе играат 36 екипи, што ќе овозможи четири дополнителни места, од кои две се за двете земји чии клубови...

Мечеви за влез во четврт-финалето и за бонус-место за своите земји

Лигата на шампионите во сезоната 2024/2025 ќе биде првата според новиот формат, со 36 тима, а две од дополнителните четири места ќе бидат пополнети...