Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25378)

Премиера на „Нема да биде крај на светот“ на МОТ

По премиерната изведба на 18 септември во Сараевскиот ратни театар (САРТР) во Сараево, а во рамките на МОТ, на 24 ноември на малата сцена...

Како да му дадете живот на таванот

Домување Таванот во куќите обично се претвора во магацин за стари предмети, но во зависност од големината на вашиот таван, може да направите уште една...

Во Португалија е нелегално шефот да им праќа пораки на...

За да им помогне на граѓаните полесно да балансираат меѓу работата и приватниот живот, како и да се привлечат дигитални номади во земјата, португалскиот...

Жена на 105 години постави светски рекорд во трчање

Џулија Хокинс (105), попозната како жена ураган, оваа недела во Луизијана постави рекорд во трчање на 100 метри за својата возрасна група, пишува „Би-би-си“. Хокинс...

По една година пауза, се враќаат божиќните базари во Виена

По минатогодишната пауза, се враќаат божиќните базари во Виена. Целиот плоштад пред градското собрание е ограден, а посетителите што се вакцинирани или го прележале...

Седумте најстрашни медицински експерименти во историјата

Развојот на медицината често значи повеќе спасени животи. Меѓутоа, за да стигнат до нови откритија, некои научници ги забораваат основните етички принципи. Во такви...

Ќе ги издуваат ли новите ветришта маглите во кои се задушува...

Партијата предводена од двоецот харвардски дипломци Кирил Петков и Асен Василев победи на парламентарните избори во Бугарија, но останува неизвесно каква ќе биде идната...

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели 40 нови стипендии за учебната 2021/2022

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ четиринаесетта година по ред доделува стипендии за студенти на Фармацевтскиот и на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од...

Со фискална консолидација до помал јавен долг

Европската комисија во есенскиот извештај посочи дека македонската економија прави добар напредок со зајакнувањето на домашната и странската побарувачка, но има критики за растечкиот...

Проект: „Македонија на дланка“

Пресек на единиците на локалната самоуправа по локалните избори Во наредниов месец ќе ви ги претставиме сите општини во Македонија. Ќе направиме преглед кои се...