Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25298)

Неизвесни екипните првенства на Македонија?

ШФМ веќе прати допис до Владата, се обидуваме да најдеме некои информации под кои мерки ние шахистите влегуваме тука, оти има многу толкувања, но...

ИХФ ги додели вајлд-картите за СП во Шпанија

Македонија како најдобро рангирана селекција од Европа што не обезбеди место на СП се стекна со статус на прва резерва РАКОМЕТ - ЖЕНИ Светската ракометна федерација...

Пандори

ЛЕТНИ ФУСНОТИ (3) Чита еднаш во „Нова Македонија“, додека патува деловно со автобус до Битола (колку што може да се сети авторот е некој француски...

Македонија ќе одигра две контролки со Србија

ОДБОЈКА Најдобрите македонски одбојкари денеска патуваат за Белград каде што ќе одиграат два контролни натпревари со актуелниот европски шампион Србија, во рамките на подготовките за...

Објавена книгата „Viola arsenica; белешки за поезија“ од Влада Урошевиќ

Издавачката куќа „Готен“, во соработка во Македонската академија на науките и уметностите, ја објави книгата „Viola arsenica; белешки за поезија“ од Влада Урошевиќ. Станува...

Успехот треба да се заборави, фокусот е на иднината

Она што го бараме од нашиот тим, она што го бараме од себе, е да се рестартираме, да гледаме напред, да не испуштиме ниту...

Кифлички со насмевка

Рецензија (Ана Стојаноска: „Потпис: Трепетлика“ - Скопје, „Три“, 2020) Тоа што прво паѓа в очи во најновата книга стихови на Ана Стојаноска (1971) е завршниот циклус,...

По шеснаесетти пат „Астерфест“

Шеснаесеттото издание на фестивалот за краток филм „Астерфест“ ќе се одржи од 13 до 15 август, во Амфитеатарот во Струмица, под мотото „Нови мотивации“....

„Вита“ го прикажува женското тело како субjект наместо обjект

Изложбата на Филип Петковски, „Вита“, или живот на латински, ја обработува темата на објективизација на женското тело, односно како тоа е објективизирано преку овие...

„Безвременски“ – книги што важат за основа на целата книжевност

Во книжарниците на издавачкиот центар „Три“ пристигна најпознатата книга од Морис Леблан, која го означи почетокот на една нова несекојдневна едиција насловена „Безвременски“. - „Безвременски“...