Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25298)

Идеални тестенини за горештините

Здрава храна Предлозите за брз ручек секогаш се добредојдени, а особено кога температурите се високи. Тестенини со брокула и лимон се идеален избор за тропските...

По неколку века, дивите мачки се вратија во холандските шуми

Дивите мачки се вратија во шумите на југот на Холандија по неколку века, соопштија локалните власти. Ова животно, кое има подолги нозе и порамна...

Првото комерцијално истражување на Месечината во 2022 година

Јапонскиот стартап „испејс“ склопува три вселенски летала што ќе слетаат на површината на Месечината, од кои првото, ХАКУТО-Р, треба да биде лансирано од „Спејс-екс“...

Сурил, Фокс, Сајси Емси на „Си денс“ во Црна Гора

По успешното лансирање на фестивалот „Санленд“ во Бугарија, на кој настапи и македонскиот бенд „Суперхикс“, а кој го посетија повеќе од 15.000 луѓе, низ...

„Новиот бран – 40 години подоцна“ во Кинотека

Со македонската премиера на филмот „Нов бран - 40 години подоцна“, на 17 август во Кинотека ќе започнат деновите на „Кроација рекордс“ во Скопје....

Страшни митски суштества

Занимливости Мантакор - суштество со незаситен апетит за човечко месо Тој е еден од најзастрашувачките митски суштества, бил крволочно четвороножно суштество со глава на човек и...

Панорама / Лежалките – најдобар бизнис

Атина - Десетдневна изолација во хотелите во карантин е предвидено за туристите во Грција, доколку бидат тестирани и добијат позитивен резултат, во согласност со...

Бугарија без влада, Трифонов ги прозива „предавниците“

Партијата на Слави Трифонов, Има таков народ, вчера го повлече составот на Владата и објави дека се подготвува за нови избори. ИТН го прави...

Декарбонизацијата на регионот долг и неизвесен процес

Со Декларацијата за зелената агенда за Западен Балкан се предвидува до 2050 година да се намалат користењето фосилни горива и емисијата на штетни гасови...

Годинава за шест месеци згаснале 5.022 фирми, лани за цела...

Во првото полугодие од годинава згаснале 5.022 фирми, додека за сите 12 месеци од минатата година, бројот на згаснатите фирми бил 6.214. Ова го...