Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25266)

Подгответе ја кожата за сонце

Ова е еден од најефективните домашни пилинзи од само четири состојки за безбедно да ја изложите кожата на сонце. Рецепт за подготовка: Ставете 200 грама...

Во Шангај отворен највисокиот хотел на светот

Највисокиот хотел во светот беше отворен во Шангај, а беше именуван „Џеј хотел Шангај тауер“. Хотелот со висина од 632 метри се смета за...

Норвешки закон забранува ретуширани фотографии

Ова не е првпат да се преземат мерки против нереалните идеали за убавина. „Гети имиџес“ отстрани ретуширани фотографии од својата база на податоци Новиот закон...

Спиритуални патувања како одмор од туристичките дестинации

Витли на енергија, спиритуални места со посебна сила, без оглед како се нарекуваат, за одредени локации се верува дека се интензивни енергетски центри што...

Нови Сад – Европска престолнина на културата со 1.500 настани...

Градот Нови Сад, како Европска престолнина на културата за 2022 година, ќе претстави повеќе од 1.500 културни настани и 4.000 локални, национални и интернационални...

Јапонски филмови во Кинотека

На 6 и 7 јули, Амбасадата на Јапонија и Кинотеката ќе репризираат два филма од четиринаесеттото издание на „Неделата на јапонскиот филм“. Љубителите на...

Македонската уметница Елена Чемерска на Биеналето во Дрезден

Станува збор за третата најголема меѓународна изложба на современа уметност во Германија, која континуирано се одржува од 2007 година, а од 2017 година -...

Панорама / Најдолго чекање за работа!

Атина - Заменик-лидерот на грчката десничарска екстремистичка партија Златна зора, осуден на 13-годишна затворска казна, беше уапсен по повеќемесечно бегство. Полицијата му влегла во...

Разбиена балканска криминална мрежа

Италијанските и албанските полициски сили и правосудните органи, вчера спроведоа заедничка операција под кодното име „Душа“, во која се уапсени 38 лица за корупција,...

Планот на САД за Балканот остана на хартија

По неколку месеци од изборот на Џо Бајден, сѐ уште не може да се почувствува новата политика на САД во однос на одмрзнување на...