Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25047)

Меридијани

Бишкек - Централната изборна комисија на Киргистан ги поништи резултатите од парламентарните избори одржани на 4 октомври, исполнувајќи ги барањата на илјадници демонстранти што...

Силувачот демнеше погоден момент

Да се биде жртва на сексуалните предатори значи засекогаш да се изгуби чувството на сигурност и безбедност. За жал, на ваквите случаи им нема...

Премиера на претставата „Да не е галеб?“

Театарот „Чин 4, сцена 5“ од Прилеп премиерно ја прикажа претставата „Да не е галеб?“, во режија на Саша Нацевски, работена според „Галеб“ на...

Промовирана „Во главата слушам песна“ од Елизабета Баковска

Збирката раскази „Во главата слушам песна“ од Елизабета Баковска, објавена во едицијата „Проаза“ на издавачката куќа „Или-или“, деновиве беше промовирана. За книгата зборуваше Калина...

Домување

Есенско цвеќе за нежен изглед на домот Есенските билки може да внесат нежност и свежина во домот, а едно од таквите цвеќиња е лунарија. Нежни,...

Википедија прави големи промени

Првпат по десет години, една од најпосетуваните страници на интернет, Википедија, добива нов дизајн, пишува „Си-ен-ен“. - Иако содржината на страниците на Википедија постојано расте...

„Блеклајт“ открива кои веб-сajтови испраќаат податоци до Фејсбук

Фејсбук е апликација што ја користат луѓето низ светот, но исто така има и алатки што откриваат кои интернет-страници ги испраќаат вашите податоци до...

Пелистер е мека за даунхил-спустови

Јовче Даскаловски е најдобриот даунхил-велосипедист во Македонија. Тој годинава триумфира на „Пелистер даунхил-купот“ Даунхил е спуст со посебен велосипед на планина по одредена патека. Во...

Панорама / Приватни авиончиња

Белград - Вчера се навршија 20 години од големите демонстрации во Белград на 5 октомври 2000 година, со кои заврши владеењето на Слободан Милошевиќ,...

Над милијарда евра за развој на регионалната економија

Европската банка за обнова и развој обезбеди средства од 1,5 милијарда евра за финансирање проекти на Западен Балкан, од кои 700 милиони евра се...