Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25047)

Балканот зафатен со нестабилно и дождливо време

Влажната и нестабилна воздушна маса, која за викендот ја погоди територијата на Хрватска, Црна Гора и делови на Босна и Херцеговина, се приближува кон...

Сточниот фонд во Македонија континуирано се намалува

Од бројките што ги објавува ДЗС се забележува дека низ годините имаме континуирано намалување на бројот на добиток, за разлика од земјите-членки на Европската...

Угостителите доброволно ќе ги затворат објектите на две недели

НЕЗАДОВОЛНИ ОД НОВИТЕ ПРОТОКОЛИ Независната угостителска комора (НУК) најави дека доброволно ќе ги затвори сите објекти на две недели во знак на незадоволство од најновите...

Бугарски интелектуалци против меморандумот на Софија

Триесетина бугарски историчари, научници, универзитетски професори и јавни личности со заедничко писмо до јавноста, насловено „Европа не нè разбира“, се изјаснија против меморандумот што...

Рамномерниот регионален развој неостварено децениско достигнување

Без патишта, болници, училишта, фабрики едноставно е невозможно да се функционира, а децениите неинвестирање во помалите места и градови во Македонија доведоа до нерамномерен...

Aтентатот над претседателот Глигоров сѐ уште ја сензибилизира јавноста

Експлозија на коментари, мислења и информации од читателите Фељтонот во неколку продолженија по повод 25 години од атентатот врз претседателот на државатa Киро Глигоров и...

Меридијани

Брисел - Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, објави дека е во самоизолација затоа што била во контакт со лице заразено со...

Хронологија на болести на американските претседатели

Од 1967 година, американските претседатели само трипати го искористиле правото да се повикаат на 25-от амандман. Во 1985 година, претседателот Роналд Реган поради колоноскопија...

Пукотниците од планините се преселија низ улиците во Нагорно Карабах

Борбите што повторно избувнаа на 27 септември се најсмртоносни во последните четири години во ерменската енклава во Азербејџан, каде што цел на нападите, според...

Илјада битолчани молат за пари од Општината

Повеќе од 1.000 Битолчани годинава аплицирале за финансиска помош од Општината. Максималниот износ на доделените средства е до 15.000 денари за поединец. Според информациите од...