Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25047)

Наставата се одвива без поголеми проблеми

КАРПОШ Почетокот на учебната година во основните училишта во Карпош се одвива без поголеми проблеми. Протоколите доследно се почитуваат во сите десет образовни установи. Наставата...

Се решава проблемот со кучињата скитници

КИЧЕВО Еден од најгорливите проблеми што со години ги мачи граѓаните на Кичево е многубројното присуство на кучињата скитници во нивниот град, од кои во...

Нечисти игри и во храмот на најчистиот и најсветиот

Истражувањето на историчарот Гаврил Крстович од 1869 година, кој имал на располагање голем број документи од архивата на Вселенската патријаршија, но и од архивата...

МПЦ-ОА пред голем чекор и големо дело

Патријаршијата во последната изјава навести дека нејзината намера е да се постигне единство на православните верници во Македонија. Засега нема детали како би можело...

И пешаците „возат“ пребрзо

Според достапните податоци на Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот, околу 25 проценти од вкупниот број загинати и повредени во сообраќајни несреќи се пешаци....

Спортски вести

КОШАРКА - НБА, ПЛЕЈОФ Само Меџик Џонсон сега е подобар асистент од Леброн Џејмс Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс, влезе во историјата на НБА-лигата...

Две бронзи за шаховскиот проблемист Гавриловски

СВЕТСКИ КУП НА ФИДЕ Македонскиот велемајстор (ВМ) за шаховски композиции Зоран Гавриловски постигна голем успех на Светскиот куп за годинава на Светската шаховска федерација (ФИДЕ)...

Неделковски прв во кати

Задоволен сум од резултатот и од изведбата на подготвените кати. Уште повеќе ме радува фактот што одамна немало турнир каде што може да се...

Во Македонија се регистрирани 201 вид пеперутки

Дали сте знаеле Македонија има 8 фамилии, 76 рода, а досега се регистрирани 201 вид пеперутки. Од нив, 174 се присутни во долината на Треска....

Учете вредно и бидете другари со сите!

Етика за млади Училиштето е една од најкорисните дејности што ги измислило човештвото. Секое дете треба да израсне, да научи многу нешта за животот, да...