Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24946)

Раскази за расказите, 2

За време на корона-карантинот, на втори мај, како и обично дождлив, од терасата ги гледав последните двајца минувачи со чадори како брзаат да стигнат...

Македонија во вториот барабан за квалификациите за ЕП 2022

Директен пласман на ЕП имаат домаќините Унгарија и Словачка, како и финалистите од ЕП 2020, Шпанија и Хрватска. Од квалификациите на шампионатот ќе се...

Наместо наградата „тарнер“, помош за уметниците

„Тејт Британ“ го откажа доделувањето на годинашната награда „тарнер“ за современа уметност, а фондот од 100.000 фунти ќе биде поделен како помош на десет...

Монтажни соблекувални и приватни авиони во Премиер-лигата

На клубовите ќе им се препорача на долгите патувања, како од Манчестер до Лондон и обратно, да ангажираат приватни авиони наместо да користат возови...

Стадионот „Висенте Калдерон“ повеќе не постои

Деновиве привршува уривањето на стариот фудбалски стадион на Атлетико Мадрид, „Висенте Калдерон“, каде што клубот настапуваше 51 година, од 1966-та до 2017-та. Стадионот, кој...

Ми се допаѓа идеjата да не оставам ништо!

По смртта на Христо, уметникот што го обвитка светот Уметникот Христо, познат по уметничките дела што се базираат на обвиткување згради, вклучувајќи го и берлинскиот...

Европскиот фудбал се подготвува за враќање во реалноста?

Пандемијата на коронавирусот промени многу работи. Паричните текови се сушат, а намалувањето на трошоците стана најбитно. Фудбалот се подготвува за ера на штедење, пишува...

Со „Уметнички дневници“ се меморира корона-кризата

Кратки видеа создадени во самоизолација на дел од македонските уметници што живеат во земјава, но и во странство, го чинат новиот проект на Националната...

Може ли да обедини лидер што претпочита поделби

Америка има проблем со расизмот, и тоа со институционалниот расизам. До толку е познато. Она што не е познато е како и дали овој...

Што сакам да ѝ се случи на Европа

(Или пресликување на македонската ситуација кај неа) Веќе со поднасловот на колумнава, драг читателу, ти е јасно што сакам да ѝ се случи по коронавирусот...