Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24756)

Турските инвеститори ја заобиколуваат БиХ

Турција ја нема на листата на најголеми инвеститори во Босна и Херцеговина По дводневната посета на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на Србија, станува јасно...

Атентатот врз Мане Мачков, автентично сведоштво од Кочо Битољану

Трагајќи по богатата историја на Скопје, во неговиот дом во Црниче, во 2013 година, ја имав ретката можност да го запознаам Кочо Битољану, човекот...

Свинско месо од Шпанија со вирусот африканска свинска чума

Агенцијата за храна и ветеринарство во пратка по потекло од Шпанија утврди присуство на вирусот африканска свинска чума. Вкупната тежина на пратката е 21...

Синхронизација на јавните институции и компаниите како приоритет

Светска банка со образец за побрз економски раст: Претставниците на Светска банка истакнуваат дека не смее да има никаква толеранција за корупцијата, потоа да им...

Слава без славеници

Ниедна помесна црква не дојде на прослава на јубилејот за автокефалност на СПЦ Неофицијалните информации велат дека СПЦ планирала да испрати покани до сите цркви,...

Вистинското лице на „добрососедството“

УЦЕНИТЕ КАКО БЕНЧМАРК НА СОСЕДСКИТЕ ПОЛИТИКИ КОН МАКЕДОНИЈА Кому му требаат непријатели кога соседи ви се Грција и/или Бугарија, искоментира холандскиот експерт за Западен Балкан,...

Македонецот Олег Секуловски добитник на наградата „еми“ во САД

Годинашен добитник на наградата „еми“ во категоријата најдобра техника на режија, работа со камера и видеоконтрола на серијали е скопјанецот Олег Секуловски, кој деновиве...

Помалку познати историски факти во врска со подигнување на сенародното антифашистичко...

Крсте Црвенковски за акцијата во Прилеп на 11 октомври 1941 година Покраинскиот комитет со писмо бараше да се одложи акцијата! Пишува Блаже Миневски Во врска со оружената...

„Плејстејшн 5“ пристигнува на крајот на 2020-та

Како што се очекуваше, „Плејстејшн 5“ ќе биде помоќен од „Плејстејшн 4“, со нови технологии за контролорот, графика и брзина. ПС5 ќе излезе во...