Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24756)

Во Кисела Вода се разубавуваат дворови во училишта и во градинки

Општината Кисела Вода, во соработка со Волонтерски центар - Скопје и СУГС „Браќа Миладиновци“, реализира акција за разубавување на дворовите на дел од училиштата...

Еден од најсветлите датуми во македонската историја

„Единаесетти октомври 1941 е пресвртен момент во историјата на македонскиот народ. Востанието израсна врз вековното ослободително национално движење на македонскиот народ, врз искуствата на...

Есенска акција на чистење во Гази Баба

Општината Гази Баба, во соработка со ЈП „Комунална хигиена“, реализира есенска акција за чистење на локалните улици во населбите. Машински и рачно на терен...

Возачи на мопеди и на мотоцикли страдаат од возачи на автомобили

Годинава во Македонија има една мотоциклистичка сообраќајна несреќа со смртни последици и 31 со потешки повреди. Лани имало четири сообраќајки со смртни последици и...

Замаецот на борбата за национална и политичка слобода

Македонската држава е монументална градба изградена на темелите на своите историски стремежи Единаесетти октомври 1941 година претставува врвен израз на слободарски традиции на македонскиот народ...

По најлошиот почеток на Манчестер Ј., преземен првиот чекор

Kлубот го ангажира Мартин Перт, фитнес-специјалист задолжен за силината и кондицијата на фудбалерите, кој ќе работи во стручниот штаб на Оле Гунар Солскјер, заедно...

Писонеро: Со поддршка од публиката полесно се стигнува до победа

Би сакал да видам што ќе направи Кил за да победи во Скопје, a ние сме подготвени да понудиме уште едно уживање за сите...

Екипните пингпонгарски злата за Хрватска, Романија, Перу и за Белгија

Со свечената церемонија на доделувањата на медалите на најдобрите во конкуренција на екипи, заврши вториот ден од Челенџ-пингпонгарскиот турнир во Скопје. Во конкуренција на јуниорските...

Викендов меморијален коњички турнир во Скопје

В сабота и недела, со почеток во 11 часот, во организација на Федерацијата за коњички спортови на РСМ и клубот за коњички спортови Илинден...

Љубовта кон древната игра никогаш не престанува

ДИМИТАР ИЛИЕВСКИ, ШАХОВСКИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН МАЈСТОР Сите мои годинашни јубилеи многу ми значат, но убедливо најдраг ми е 40 години од исполнувањето на условите за стекнување...