Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24756)

„Гардијан“ го избра најдобриот филм на 21 век

Според мислењето на критичарите од медиумот „Гардијан“, кои составиле листа од 100 најдобри филмски остварувања од 2000 година до денес, најдобриот филм на 21...

Вил Смит во новиот трилер „Близнак“

Добитникот на „оскар“, режисерот Анг Ли, заедно со славниот актер Вил Смит, создаде возбудлив и многу поинаков филм. Филмот „Близнак“ е полн со акција,...

,,Кадифената револуција“ ќе се одбележи во Скопје

Во чешката амбасада ќе биде отворена изложба на фотографии под наслов „1989 низ очите на фотографот“, каде што ќе бидат презентирани вистински фотографии што...

Оскаровката Жилиет Бинош во новата комедија „Двоен живот“

Француската меѓународна ѕвезда и добитничка на „оскар“ Жилиет Бинош ја игра главната улога во новата комедија на режисерот Оливие Асаја, „Двоен живот“, приказна за...

„Џокер“ – шегата што не би ја разбрале

Базиран на најпопуларниот негативец од „ДС комикс“, вечниот непријател на Бетмен, Џокер на Тод Филипс на маестрален начин успева да излезе од стандардните шеми...

Поетеса што сака да ја фати светлината

(Катица Ќулавкова, „Мои страсти, мои страданија“, издавачки центар „Три“, Скопје, 2019) И најбогатите литератури би посакале да ја имаат. Енергична, луцидна, брза на мисла и...

„Импулс #вол13“ ја отвори сезоната на „Скопје танцовиот театар“

Во Музејот на современата уметност, со изведбата на претставата „Импулс #вол13“, „Скопје танцовиот театар“ во голем стил ја отвори сезоната на танцот 2019/2020. Уникатниот...

Германскиот „Љубовен автомобил“ најдобар дебитантски филм

Во Кинотеката на Македонија беа доделени наградите на годинашното издание на филмскиот фестивал „Киненова“. Тричленото жири, во состав Витали Мански, претседател, Јесин Устаоглу и...

Панорама

Нови Сад - Српскиот претседател, Александар Вучиќ, и премиерите на Северна Македонија и на Албанија, Зоран Заев и Еди Рама, вчера во Нови Сад...

„Отровно апче“ за српскиот инвеститор во фабриката за чоколади

Собранието на акционери на „Краш“ сака да го намали сопственичкиот удел на српската фирма КСЛ. Собранието донесе одлука со која надзорниот одбор во период...