Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24508)

Шахтар или Лион меѓу 16-те најдобри?

На Украинците, потребна им е победа за „европска пролет“, додека за Лион и ремито ќе значи пласман во осминафиналето Во Лигата на шампионите (ЛШ) во...

Шпанско-исландска селекторска доминација на СП

Пет репрезентации, Шпанија, Аргентина, Катар, Чиле и Македонија, ќе бидат предводени од шпански селектор, додека, пак, четири од Исланѓанец Шпански и исландски ракометни стратези ќе...

Меси со луксузен приватен авион по светот

Фудбалската икона Лионел Меси (31) изнајми сосема нов „персонализиран“ луксузен авион, за да може да патува низ светот со семејството и со пријателите. Една...

Федерер за крај пак сака да игра на Ролан Гарос?

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер во следните неколку дена ќе одлучи дали и во 2019 година, по две сезони пауза, повторно ќе игра на земјени...

Од желбата за допадлива архитектура се занемарува квалитетот

Денес им стана примарна цел на архитектите и на дизјанерите да создадат објект и локација што ќе бидат споделувани на Инстаграм. Дали и колку...

Абаџиева: Ќе ни недостигаат неговите луцидни дела

Симон Узуновски, кој почина на 69-годишна возраст во неделата, важи за еден од пионерите на интерактивните инсталации во Македонија. Беше активен на сцената речиси...

Зрела лирска објава

(Билјана Станковска, „Растурен круг на времето“, Феникс, 2018) Лириката обично се поврзува со конкретни односи, со личности, со чувства и со емоции, со атмосфера на...

КОИ СЕ МАКЕДОНСКИТЕ ПРОЗНИ КЛАСИЦИ? (1)

Понекогаш се прашувам, откаде им била потребата на некои несомнено големи прозни автори да објавуваат поезија? Стиховите на Џојс или на Борхес, на пример,...

Глобите за паркирање – психичка траума

За поздравување е одлуката на Владата за намалување на казните за физички и за правни лица. Казните навистина беа преголеми, таквиот пристап носеше повеќе...

Доаѓање на варварите

„И варварите се некакво решение“, Константин Кавафис Однеопица дојдоа како студ, како магла, влечејќи го зад себе како тешка погребна ружа небото обесветено без ѕвезди...