Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24508)

„Жолтите елеци“ – моден тренд или суштина на нов бран протести...

Обиди да се копира оригиналното и да се преземе некаква содржина од настаните во Франција деновиве имаше и во земјите од Балканот. Во Црна...

Мерките на Макрон ќе чинат речиси десет милијарди eвра

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи вонредна економска и социјална состојба, по бранот протести што ја потресоа Франција. Во обид да го намали незадоволството на...

Меј со последните сили се обидува да го спаси брегзит

Меј вчера требаше да разговара со холандскиот колега Марк Руте, како и со германската канцеларка Ангела Меркел, откако го одложи гласањето за договорот во...

ОУ „Јохан Х.Песталоци“ со своја ботаничка градина

Учениците од основното училиште „Јохан Хајнрих Песталоци“ заедно со градоначалникот на општината Центар, Саша Богдановиќ, ги засадија своите први растенија во новата ботаничка градина...

Ново осветлување во дворот на ОУ „Лиман Каба“

Општината Бутел постави ново осветлување во дворот на основното училиште „Лиман Каба“ во населеното место Љуботен. Десет електрични столбови сега целосно го осветлуваат училишниот...

Ќе престане ли конечно турбуленцијата во македонската политика?

Очекува ли некој сѐ уште турбулентен политички период по денешната седница на Уставниот суд, на која ќе се расправа и одлучува за иницијативата за...

И животните во Зоолошката се на зимска исхрана

Иако температурите се ниски и карактеристични за зимски период, многумина од граѓаните не се колебаат да ја посетат скопската зоолошка градина. Таа го привлекува...

И СЈО има кој да го тужи?!

Министерството за правда, во новиот нацрт-закон изработен по предлог од Владата, за СЈО предвидува нов формат, проширување на надлежностите, но наедно и продолжување на...

Шолја какао е здрава напивка, богата со витамини и со минерали

Кафето е ритуал од кој тешко се откажуваме. Но откако ќе ги прочитате позитивните ефекти на какаото, кое се смета за моќен антиоксидант на...