Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24340)

Дуетот „Грациозо“ третпат настапи во Мароко

Сопранистката Кристина Палија и пијанистките Невенка Дуковска и Александра Трајкова учествуваа на првото издание на интернационален музички фестивал во Ринкон Музичкиот дует „Грациозо“ неодамна третпат...

Литературна манифестација „Илинден 2018“

Во насока на промовирање на современите културни достигнувања, општината Илинден од 15 до 19 мај 2018 година ја организира 19-та литературна манифестација „Илинден 2018“....

Сите мои песни се подарок и порака за публиката

Со невиден ентузијазам, Томовска сѐ уште снима, настапува и се надева дека оваа или следната година ќе одржи уште еден голем концерт за паметење,...

Големо ни е името – ќе сакаат да ни го одземат

Вака некако рекол Блаже Конески, кој за некого е мал, а за некого е голем, но никој не може да му ги одземе големите...

Грција не ни ги дала ниту името ниту државата

Во повеќе пригоди Република Македонија, од самиот нејзин почеток на отворањето на процесот на своето меѓународно признавање, се определи до него да дојде преку...

Вучиќ го добил „вашингтонскиот договор“ за Косово

САД и западните земји доставија план за решавање на косовскиот проблем до српскиот претседател Александар Вучиќ, пишува весникот „Блиц“ и наведува дека планот бил...

Штедачите во швајцарски франци се непожелни

Српските банки одбиваат да ги примаат влоговите во швајцарски франци или тоа го прават со нула каматна стапка Српските банки се соочуваат со „невообичаена“ појава...

Македонскиот контекст

А кој ги прави главно историските манипулации. Се разбира, големите моќни сили на сметка на помалите и послабите од нив. Тие кон нив ја...

Кинезите заинтересирани за инвестирање во „Белене“

Една од опциите е да се повлече мораториумот за изградбата на нуклеарката „Белене“ Министерството за енергетика на Бугарија, во рок од 30 дена, ќе подготви...

Не чепкај го лавот додека спие

Одлуките на Трамп само ќе го дозапалат Блискиот Исток, а може и да ги урнат и онака малите шанси за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров....