Ознака: дебата

Урсула фон дер Лејен не исклучува сојуз на десницата со групата...

На паневропската дебата во Европскиот парламент, во амфитеатарот во кој имаше над илјада слушатели, Урсула фон дер Лејен јасно ја остави вратата отворена за...

Претседателската дебата на МТВ ги скара Пендаровски и Сиљановска-Давкова

Претседателската дебата на МТВ ги скара кандидатите на социјалните мрежи. Кандидатката за претседателка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска-Давкова, објави дека ќе дебатира со празно столче...

Силјановска Давкова и Пендаровски се оградија од повиците за бојкот, повикуваат...

Двајцата кандидати за претседател Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Давкова се на ставот дека граѓаните треба да излезат на гласање на 8 мај кога...

Прифатив дебата со сите противкандидати, соопшти Пендаровски

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски ја прифатил поканата на националниот јавен сервис за учество на дебата со сите противкандидати во претседателската трка, соопштија од...

Јавна дебата во Кичево: Како до одржлива и отпорна локална заедница...

Како до одржлива и отпорна локална заедница во услови на криза беше темата на денешната јавна дебата во Кичево, организирана од Рурална коалиција. На неа...

Алиу: Законот за плати е кај Работната група, се уште нема...

Законот за плати е обемен, драфт верзијата е веќе пратена до Работната група, но се уште не можам да кажам дека имаме варијанта која...

Академиците дебатираа за подобра подготовка на земјава за претстојните фази од...

Научна и аргументирана дебата, надвор од партиската политика, која треба да и помогне на земјава подобро да се подготви за претстојните фази од евроинтеграцискиот...

Застапеноста на жените во науката е актуелна тема

Дебата во „Јуроп хаус“ Колку се застапени жените во технолошките и во СТЕМ-науките, какво е нивното учество во европските проекти, колку соработуваат меѓу себе и...

Заврши расправата за уставните судии, гласањето ќе биде дополнително закажано

Претениците во рамки на денешното продолжение на 88-тата седница, кое траеше до доцна вечерва, ја завршија расправата за изборот на судии на Уставниот суд...

Бугарските европратеници со провокации кон Македонија во Стразбур, им реагираа и...

Добрососедските односи, реформите и регионалната соработка во услови на криза денеска не беа главна тема на дебатата во Мешовитиот парламентарен комитет – Македонија и...