Ознака: вселенска

Јужна Африка ќе испрати две жени астронаути на Меѓународната вселенска станица

Националната вселенска агенција на Јужна Африка, САНСА, има намера да испрати две жени астронаути на Меѓународната вселенска станица, потврди извршниот директор на агенцијата „Хумбулани...

Русија се заканува дека ќе ја напушти Меѓународната вселенска станица

Според Дмитриј Рогозин, шефот на „Роскосмос“, западните санкции кон Русија би можеле да ја нарушат работата на руските вселенски летала што ја опслужуваат Меѓународната...

„Спејс екс“ ја планира својата прва комерцијална вселенска прошетка

Компанијата „Спејс екс“ е сериозна во намерата за развој на сопствена приватна вселенска програма и ја планира својата прва комерцијална вселенска прошетка оваа година. Основачот...

Русија се повлекува од Меѓународната вселенска станица

Русија е подготвена да почне да прави своја вселенска станица, за да ја лансира во орбитата до 2030 година, доколку претседателот Владимир Путин даде...

Кина идната година ќе гради вселенска станица

По неодамнешниот успех при слетувањето на Марс, кинеската вселенска агенција најави нова амбициозна цел, 11 мисии и испраќање астронаути во вселената во следните две...