Националната вселенска агенција на Јужна Африка, САНСА, има намера да испрати две жени астронаути на Меѓународната вселенска станица, потврди извршниот директор на агенцијата „Хумбулани Мудау“.
Вселенска мисија со женски екипаж е планирана за неколку години. Познато е дека Сара Сабри стана првата личност од Египет и првата жена од Африка што патувала во вселената, а тоа се случи во 2022 година. Марк Ричард Шатлворт, претприемач и филантроп, е првиот човек од Јужна Африка што отпатува во вселената, правејќи го тоа како турист во руското вселенско летало „Сојуз ТМ-34“ во април 2002 година.
Руската вселенска агенција „Роскосмос“ изврши различни вселенски мисии со различни земји, вклучувајќи ги и Обединетите Арапски Емирати, така што првиот астронаут од Емиратите, Хаза Али Алмансоори, отпатува на Меѓународната вселенска станица во 2019 година. Потоа беше лансирана ракетата „Сојуз“, придружувана од руски космонаут и астронаут на НАСА. На „Сојуз МС-25“ во март 2024 година ќе лета и космонаут од Белорусија.
Минатиот месец, „Роскосмос“ ги објави плановите за проширување на вселенските партнерства со африканските земји, па ќе бидат потпишани неколку договори. Во јуни, делегација од Москва го посети Каиро и разговараше со Шериф Седки, шеф на Египетската вселенска агенција, за идеи за соработка во вселената, вклучувајќи производство и лансирање сателити, како и развој на програми со екипаж и површинска вселенска инфраструктура.
Русија и Јужна Африка имаат програма за развој на вселената за да ја олеснат соработката при лансирање локално произведени сателити во Преторија. Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот поранешен колега Табо Мбеки го потпишаа договорот во 2006 година.
САНСА објави билатерален договор со „Роскосмос“ во 2021 година за изградба на антената „ПанЕОС“, руски проект дизајниран за автоматско откривање вселенски отпад во орбитите блиску до Земјата.