Ознака: војска

Ким Јонг-ун нареди највисоко ниво на борбена готовност: Армијата мора да...

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун, за време на инспекцијата на голема воена база на западот на земјата, нареди воведување на највисоко ниво на борбена готовност...

„Телеграф“: Велика Британија повеќе нема војска

Велика Британија се наоѓа на удар од напади против националната одбрана и на никого за тоа не му е грижа, пишува поранешниот британски специјален...

Потребна ни е европска војска, ако сакаме да бидеме мировници во...

Европската Унија треба да формира своја армија која би можела да игра улога во одржувањето мир и спречување конфликти, изјави италијанскиот министер за надворешни...

Ким Џонг Ун ја повика војската да одговори на сите провокации...

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун ја повика севернокорејската армија да биде подготвена да одговори на секоја провокација од непријателот, објавија денеска севернокорејските државни медиуми, откако...

Вучиќ за ФТ: Војската нема да влезе во Косово, ќе ги...

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека нема намера да и нареди на армијата да ги премине границата со Косово и дека ќе ги повлече...

Американската војска по грешка испратила милиони мејлови во Мали со мапи,...

Поради мала печатна грешка милиони американски воени мејлови биле испратени до африканската држава Мали. Наместо да го пишуваат доменот .mil, што се користи за...

Шведската армија регрутира војници, отвора бази и набавува современа опрема, објави...

По децении на намалување на бројот на војници, шведската армија регрутира војници, отвора бази и набавува современа опрема во време кога односите на регионот...

Северна Кореја тврди дека околу 800.000 граѓани се пријавиле да се...

Северна Кореја тврди дека околу 800.000 нејзини граѓани доброволно се приклучиле на армијата за да се борат против САД, објавиja државните медиуми. Само во...

На Кина и треба безбедност, мора да ја модернизира својата војска,...

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави дека на земјата и е потребна безбедност за да се развива. - Треба да ја модернизираме армијата за да ја...

Лукашенко со указ повика 250 резервни офицери во воена служба

Белорускиот претседател Александар Лукашенко потпиша указ за повикување резервни офицери во воена служба, соопшти денеска неговата прес-служба. „Документот предвидува во 2023 година во вооружените сили...