Ознака: војска

Ким Јонг-ун ја активира војската да разнесува лекови откако ковид-19 и...

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун нареди на војската да ја стабилизира дистрибуцијата на лекови за ковид-19 во Пјонгјанг, во борбата против првото потврдено избивање на...

Нема да има американска војска во Украина!

Американскиот претседател ѝ се обрати на нацијата во Конгресот на САД Во своето традиционално обраќање до нацијата, американскиот претседател Џо Бајден пред Конгресот зборуваше за...

Во Русија и до 15 години затвор за лажни информации за...

На руската Државна Дума ѝ се предложени измени на Кривичниот законик, според кои е предвидена казна затвор до 15 години за изнесување лажни информации...

Во Украина редици луѓе чекаат да се приклучат на војската

Во украинскиот град Лавов редици луѓе чекаат да се приклучат на војската. Тарас Ишчик, портпарол на Силите за цивилна одбрана на Украина, посочува дека должност...

Распоредувањето на американски војници ја загрижува Русија, Пентагон уверува дека нема...

Распоредувањето на американски војници во Европа е доказ дека Русија има причина за загриженост, изјави за „Си-ен-ен“ портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. - САД де...

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при што убил пет лица,...

НАТО испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ги ставија своите армии на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните бази во Источна Европа,...

Белата куќа испраќа 1.000 воени здравствени работници во болниците во САД

Уште 1.000 воени здравствени работници ќе бидат распоредени во шест американски држави за да помогнат во олеснувањето на работата во преполните болници поради зголемувањето...

Павел Шатев му пишал на Сталин за бугарската окупациска војска во...

Десетици ексклузивни документи од архивите во Москва потврдуваат дека Павел Шатев дејствувал на територијата на Бугарија како еден од двајцата раководители на разузнавачки групи....

Американската бригада за асистенција на безбедносни сили се активира во Македонија

Министерката Радмила Шекеринска денеска присуствуваше на церемонијата по повод почнувањето на обуката на Лесната пешадиска баталјонска група сместена во касарната „Јане Сандански“ во Штип,...