Ознака: војска

Баталјонот на специјални сили го одбележа Денот на единицата

Припадниците на Баталјонот на специјални сили, со воена церемонија во касарната „Илинден“ го одбележаа 1 март-Денот на единицата, кој го прославуваат во спомен на...

Путин планира длабоки реформи во вооружените сили, Русија ќе има 1,5...

Русија денеска соопшти дека до 2026 година ќе бидат спроведени длабоки реформи во нејзините вооружени сили, вклучувајќи промени во бројот на војници и во...

Лани американската војска пријавила стотици НЛО

Американската војска пријавила до Пентагон дека забележала неколку стотици случаи на набљудувани неидентификувани летачки објекти. Информациите беа пренесени од новата канцеларија наречена Канцеларија за...

Српската Влада вечерва го усвојува барањето за враќање на војската и...

Српската влада вечерва ќе одржи седница, на која ќе присуствува и претседателот Александар Вучиќ, на која ќе се донесе одлука за враќање на војската...

Лукашенко нема да испрати војска во Украина

Белорускиот претседател, Александар Лукашенко, синоќа изјави дека нема да испрати своја војска на територијата на Украина бидејќи тоа нема да реши ништо. Лукашенко пред новинарите...

Германската војска се подготвува за можен конфликт со Русија, според „Шпигел“

Германската армија, поради војната во Украина, планира големо престројување на нејзината војска, објави германскиот неделник „Шпигел“. Генералот Еберхард Корн уште во септември наложи подготовка на...

Српската војска во готовност по прелетот на дронови од Косово, спорот...

Српската војска е ставена во состојба на готовност и Белград со внимание ја следи состојбата на северот на Косово, по одлуката на косовските власти...

Обуката на украински војници би ја донела војната во Хрватска, вели...

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека како врховен командант ќе биде против идејата за обука на украински војници во Хрватска. Тоа, како што...

Нема враќање на задолжителното служење војска, вели врховниот командант Пендаровски

Македонија има професионална Армија, согласно потребите на земјата. Стратешка одлука која ќе продолжи да се применува и во иднина, исполнувајќи ги обврските како полноправна...

Јасно и гласно информирам, не одев во војска поради здравствен абдоминален...

Во 2000 година, согласно сите законски процедури базирани на законот за одбрана од 1992 година, член 51 и во рамки на јавна повеќестепена процедура...