Ознака: Владимир Зеленски

Директорот на ЦИА на тајна средба му ги „дошепнал“ плановите на...

Тврди „Вашингтон пост“ Директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Вилијам Брнс тајно се сретнал со украинскиот претседател Володимир Зеленски на крајот од минатата недела...

Зеленски најави можност за мировни преговори со Русија

Во пресрет на денешните клучни избори во САД, украинскиот претседател Владимир Зеленски ја навести можноста за мировни преговори со Русија, што е промена од...

Зеленски обвинува за енергетски тероризам, Путин им дава по три илјади...

Украинскиот претседател Владимир Зеленски ја обвини Русија дека прибегнува кон енергетски тероризам, затоа што руските трупи покажуваат мал успех на бојното поле. Како што изјави...

Самитот на Г20 не е доволно голем за Путин и за...

Украинскиот претседател Влaдимир Зеленски денеска изјави дека нема да учествува на претстојниот самит на Г-20 во Индонезија доколку на него присуствува и рускиот претседател...

Договорот за жито зависи од безбедносните гаранции, Зеленски упати апел за...

„Светот мора одлучно да одговори на сите руски обиди да го прекине украинскиот коридор за извоз на жито“, рече претседателот Владимир Зеленски. Една од глобалните...

Русија никогаш нема да закрепне од загубите на опрема, вели Зеленски

Украинскиот претседател Владимир Зеленски во своето редовно ноќно видео обраќање до нацијата кажа дека од почетокот на војната украинските сили собориле речиси 250 руски...

Украина ја разбива втората најсилна армија во светот, вели Зеленски

Москва доживува неуспех во инвазијата на Украина и во Русија расте чувството на пораз, рече украинскиот претседател Владимир Зеленски, одбележувајќи осум месеци од почетокот...

Зеленски притиска за оружје, а САД за исплата на финансиската помош

Украинскиот претседател Владимир Зеленски очекува позитивен одговор од денешниот состанок на западните сојузници на Украина за неговите барања за итно зголемување на воената помош...

Зеленски бара остар одговор од Западот по руското ракетирање

Украинскиот претседател Владимир Зеленски денеска на Твитер објави неколку фотографии од Киев, кој е само еден од градовите нападнати од руски ракети и беспилотни...

Зеленски ја обвини Русија за експлозиитe низ Украина: Се обидуваат да...

Украинскиот претседател Владимир Зеленски утрово реагираше на веста за експлозиите низ земјата, велејќи дека Русите „се обидуваат да ја уништат“ Украина. – Ги уништуваат нашите...