Ознака: Венеција

Позелене водата во каналот во Венеција, свикан итен состанок

Полицијата во Венеција ги истражува причините за зелената течност што се појави во градскиот Голем канал, а неофицијално се зборува дека инцидентот бил предизвикан...

Македонскиот павилјон во Венеција отворен за публиката

Македонскиот павилјон во кој е поставен проектот „Лабораторија од минатото за иднината: Приказни за Летната школа за архитектура во манастирот ’Свети Јоаким Осоговски‘, 1992...

Џулијан Мур на чело на жирито на Филмскиот фестивал во Венеција

Познатата американска актерка Џулијан Мур ќе претседава со жирито на Филмскиот фестивал во Венеција во септември, објавија организаторите. Мур, која доби „оскар“ за улогата...

Македонија нуди поволни услови за бизнис им порача Битиќи на италијанските...

Македонија ви нуди едни од најповолните пакети за инвестирање во Југоисточна Европа и законодавство кое е сто отсто синхронизирано со европското. Имаме поволно опкружување...

Битиќи: Само зеднички интегрирани, со заемна соработка може да се победи...

Ние сме мала земја аспирант за членство во ЕУ но можеме да бидеме чинител којшто во заедничкиот мозаик на ЕУ ќе биде дел којшто...

Една од најстарите згради во Венеција првпат отворена за јавноста

„Прокурати веки“ на плоштадот „Свети Марко“ е една од најпознатите згради во Венеција и беше отворена за јавноста првпат во историјата. Познато е дека...

Моника Мотеска и Роберт Јанкулоски ќе ја претстават земјава на 59....

Проектот „Landscape experience“ на уметниците Моника Мотеска и Роберт Јанкулоски, ќе ја претставува Националната галерија на најновото издание на Биеналето во Венеција насловено „The...

„Лендскејп експириенс“ дел од Биеналето во Венеција

По повод претстојното претставување на Република Северна Македонија на престижната меѓународна уметничка манифестација, 59. Биенале во Венеција, в четврток, во објектот „Чифте-амам“, во 19...

Роберт Јанкулоски и Моника Мотеска одат во Венеција

Другите проекти што биле пристигнати и разгледувани се: „Божествена пародија“ на Страхил Петровски, „Сите изгубени гласови“ на Филип Јовановски и „Горчлив шеќер“ на Ѓорѓе...

Добри филмови, но и гламур на пандемиското издание на Лидо

ФИЛМ+ВЕНЕЦИСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ Алмодовар, Кемпион и Сорентино ја одбележаа 78. Мостра, сепак, „Златен лав“ доби младата француска режисерка Одри Диван за „Настан“. Копродукцијата на Косово,...