Ознака: Венеција

Проектот на Славица Јанешлиева нѐ соочува со самостигматизацијата, автоцензурата, самокритиката

Отворен Македонскиот павилјон во Венеција Македонскиот павилјон на 60. Венециско биенале, со проектот „Интер спем ет метум“ на уметницата Славица Јанешлиева, е отворен во објектот...

Романтична, убава, инспиративна…

Репортажа: Нашата новинарка во Венеција Романтична, убава, инспиративна... Посебно место во светот. Ете тоа е Венеција во Италија. Романтичен, убав и инспиративен град што вреди...

Врисоците се претворија во мртва тишина, вели сведок на тешката автобуска...

Леонардо, сведок на страшната несреќа кај Венеција, за италијанскиот Ла пресе (LaPresse) опишува што слушнал кога се случила несреќата. Во моментот на несреќата тој се...

„Домаќинство за почетници“ ја доби наградата „Квир лајан“ на...

„Домаќинство за почетници“, во режија и по сценарио на Горан Столевски, ја доби наградата „Квир лајан“ (на 17. издание на „Квир лајан аворд“), во...

Тројца режисери ја претставуваат Македонија во Венеција

По премиерата на Столевски, а во рамките на најсмелата и најпровокативна програма на Венециски филмски фестивал, „Авторски денови“, својата светска премиера ја имаше и...

Уметност со потенцијал да направи промена

Уметничките дела, за разлика од медиумските извештаи, кога зборуваат на болни општествени теми, како бегалската криза на пример, ја носат емотивната, искрена и хумана...

УНЕСКО бара Венеција да се најде на листата на загрозено светско...

Агенцијата за култура на ОН УНЕСКО препорача Венеција да се додаде на листата на загрозено светско културно наследство, велејќи дека италијанските власти мора да...

Столевски: Ме радува што се враќаме во Венеција, каде што...

Светска премиера на „Домаќинство за почетници“ на „Мостра“ Македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ во режија и по сценарио на Горан Столевски, а во продукција на...

Нов предизвик – патување на Филмскиот фестивал во Венеција

Годинашниот летен „Европски филмски предизвик“, кој ќе го однесе победникот на Филмскиот фестивал во Венеција, ќе го одбележат филмските фестивали во државата, почнувајќи со...

Решена мистеријата зошто позелене водата во Венеција

Локалните власти ја објавија причината за промената на бојата на водата во Големиот канал во Венеција. Според „Гардијан“, локалните власти рекле дека промената се должи...