Ознака: Венеција

Влезот во Венеција ќе мора однапред да се најави и да...

Лани, кога пандемијата ги оневозможи масовните посети на туристите, жителите на Венеција како да живееја во некој друг град, оној што им припаѓа, колку...

Вооружени чувари во Венеција го контролираат приливот на туристи

Вооружени чувари во Венеција го контролираат приливот на туристи, пренесуваат медиумите во регионот. Како што е наведено, иако стражарите не се обврзани да носат оружје,...

Поплавениот венециски плоштад „Свети Марко“ не ги спречи луѓето да танцуваат

Ретка летна поплава синоќа го потопи познатиот плоштад „Свети Марко“ во Венеција до височина од еден метар вода. Венеција честопати е погодена од поплави...

Отворен македонскиот павилјон на Биеналето на архитектурата во Венеција

Со претставување на проектот „Сега“ на бирото за проектирање БИНА, во палатата „Зорци“, седиштето на УНЕСКО во Венеција, и официјално е отворен македонскиот павилјон...

Гламур и маски на црвениот тепих во Венеција

Заштитните протоколи за ковид-19 немаа влијание врз гламурот на холивудските ѕвезди, и покрај тоа што актерите со маски на лицата прошетаа на црвениот тепих...

Венеција е подготвена за првиот филмски фестивал во корона-ерата

Фестивалот во Венеција вообичаено беше прво место каде доаѓаа многу sвезди и филмаџии на патот до доделување на „оскарите“. Вообичаено, Џорџ Клуни, Бред Пит,...

По три месеци Венеција отворена за туристи

По три месеци карантин, Италија почна постепено да ги отвора своите граници, а Венеција ги прими првите туристи. Фотографиите објавени од „Гардијан“ покажуваат туристи во...

Шанса за бесплатен пат во Венеција за македонските филмофили

Филмофилите од осум европски земји, меѓу кои, покрај Србија, Босна и Херцеговина од регионот, се најде и Македонија, имаат можност бесплатно да го посетат...

Филмскиот фестивал во Венеција сепак ќе се одржи наесен

Италијанските власти ја потврдија информацијата дека филмскиот фестивал во Венеција ќе се одржи наесен оваа година, како што беше претходно планирано, пренесува „Вараети“. Лука Заја,...

Медуза ги посети чистите канали на Венеција

https://www.youtube.com/watch?v=-ZTNzDulq0Y   Медуза беше забележана како плива во невообичаено чистите канали во Венеција откако карантинот и социјалното дистанцирање за заштита од коронавирусот значително го намали сообраќајот...