Ознака: британско кралско семејство

Принцезата од Велс откри дека се лекува од рак

Кејт Мидлтон, принцезата од Велс, откри дека ѝ е дијагностициран рак и дека е на превентивна хемотерапија. Во лична порака, 42-годишната принцеза рече дека планираната...

Чарлс Трети ги поддржа Украина, Израел и НАТО во првото обраќање...

Британскиот крал Чарлс Трети во своето прво обраќање во британскиот парламент по неговото стапување на тронот, изјави дека Лондон ќе ја поддржи Украина, ќе...

Членови на кралското семејство се здружиле со жолтиот печат за да...

Принц Хари: Некои од британското кралско семејство „легнаа со ѓаволот“ во полза на својот углед Принцот Хари изјави дека со новата книга и новото разоткривање...

Чарлс Трети ја предводеше поворката зад ковчегот до Вестминистерската опатија

Државен погреб на кралицата Елизабета Втора Со благодарност се сеќаваме на нејзината непоколеблива посветеност на високиот повик во текот на толку години како кралица и...

Принцот Чарлс внимателно ме сослуша кога му зборував за Битола, долго...

Поранешната почесна конзулка на Британија во Битола се сеќава на приемот од 1998 година Новиот британски крал Чарлс Трети, за првпат ја посети Македонија во...

Чарлс Трети ќе го предводи кралското семејство во Единбург зад ковчегот...

Британскиот крал Чарлс Трети ќе го предводи кралското семејство во поворката зад ковчегот на неговата мајка, кога ќе се упати кон катедралата во Единбург,...

Новиот крал Чарлс Трети е највозрасниот наследник на британскиот трон

Чарлс Трети утре официјално ќе биде прогласен за крал во палатата Сент Џејмс во Лондон, пред церемонијално тело познато како Пристапен совет. Крунисувањето би можело...

Светот се збогува со кралицата Елизабета Втора, Британија во жалост

Еден ден по смртта на кралицата Елизабета Втора, Обединетото Кралство е во жалост, знамињата ширум земјата се веат на половина копје, граѓаните се збогуваат...

Принцот Ендрју обвинет за сексуално злоставување

Вирџинија Робертс Џефри, една од наводните жртви на Џефри Епстајн, поднесе тужба против британскиот принц Ендрју до федералниот суд во Њујорк, изјави нејзиниот адвокат...

Кралското семејство се прости од принцот Филип

Британскиот принцип Филип денеска беше погребан во капелата „Сент Џорџ“ во замокот Виндзор, на интимна церемонија во тесен круг на роднини, во согласност со...