Фото: Принт-скрин

Еден ден по смртта на кралицата Елизабета Втора, Обединетото Кралство е во жалост, знамињата ширум земјата се веат на половина копје, граѓаните се збогуваат со саканата кралица и нејзиниот син, новиот британски крал Чарлс Трети денеска во тоа својство за првпат ќе се обрати на нацијата.

Тој сега стана лидер не само во Обединетото Кралство, туку и во 14 други земји од Комонвелтот, вклучувајќи ги Австралија и Канада. Тој стана на чело на британските вооружени сили, а ќе раководи и со други служби.

Светските лидери се збогуваат и со монархот кој е на британскиот трон 70 години, а многу знаменитости ширум светот, како што е Ајфеловата кула, синоќа се стемни во чест на кралицата.

Илјадници Британци се собраа вечерва пред Бакингемската палата во центарот на Лондон, оставајќи цвеќиња и пораки на оградата на официјалната резиденција, а граѓаните се собраа и пред Виндзор.

Црквите во Англија денеска ќе бијат камбани за да ја одбележат смртта на кралицата.

Слично беше и пред домот на кралицата во замокот Виндзор. Портретите на Елизабета Втора се поставени на билбордите во центарот на Лондон и градската финансиска област, како и преку Атлантикот на Тајмс Сквер во Њујорк.

Цвеќе беше положено пред британскиот генерален конзулат во Њујорк.

Во Вашингтон американското знаме беше спуштено на половина копје, а граѓаните на Берлин и оддадоа почит на починатата британска кралица Елизабета Втора, каде беа положени цвеќиња пред британската амбасада, додека во Венеција, британската химна Пред зградите на Фестивалот се играше „Господ чувај ја кралицата“.

Рускиот претседател Владимир Путин упати сочувство до Велика Британија за смртта на кралицата Елизабета Втора, која почина на 96-годишна возраст, пренесоа руските новински агенции.

Во пораката до Чарлс Трети, новиот британски крал, Путин рече дека кралицата со право ја ужива љубовта и почитта на своите поданици, како и авторитетот на светската сцена, објави Ројтерс.

„Ви посакувам храброст и сила пред оваа тешка, непоправлива загуба. Може ли да ве замолам да им го пренесете моето искрено сочувство и поддршка на членовите на кралското семејство и на целиот народ на Велика Британија“, рече рускиот претседател.

Папата Франциск објави дека е длабоко тажен поради смртта на кралицата Елизабета Втора и упати сочувство до нејзиното семејство и до неговиот наследник, кралот Чарлс.

„Се придружувам на сите оние кои тагуваат за нејзиното заминување и се молам за вечен мир на покојната кралица“. Им се придружувам на сите оние кои му оддаваат почит на нејзиниот живот исполнет со неуморна служба за благосостојбата на нацијата и Комонвелтот“, напиша Папата во телеграмата до кралот Чарлс, пренесува Ројтерс.

Сочувство упатија шпанскиот крал Фелипе, холандскиот крал Вилем-Александар, Белата куќа, премиерот на Канада Џастин Трудо, претседателот на Франција Макрон.

Американскиот претседател Џозеф Бајден и првата дама Џил Бајден рекоа во изјавата дека во светот на постојани промени, британската кралица Елизабета Втора е постојано присуство и извор на утеха и гордост за генерации Британци, вклучително и многумина кои никогаш не ја познавале својата земја без неа.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја нарече покојната кралица Елизабета одлична жена која никогаш не погрешила.

„Кој може да биде поголем од неа? И таа го правеше тоа толку долго, толку добро, и никогаш не погреши“, изјави Трамп за „ГБ њуз“.

„Со голема тага дознав за смртта на нејзиното височество кралицата Елизабета Втора“. Таа беше шеф на држава со најдолг стаж во светот и една од најпочитуваните личности ширум светот. Изразувам сочувство до кралското семејство и британскиот народ“, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен.

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека кралицата Елизабета Втора била пример и инспирација за милиони луѓе, исто така во Германија.

„Нејзината посветеност на германско-британското помирување по ужасите на Втората светска војна ќе остане незаборавна. Ќе ни недостига таа, како и нејзината прекрасна смисла за хумор“, изјави Шолц.

Канадскиот премиер рече дека веста за смртта на кралицата донесе голема тага.

Таа беше постојано присутна во нашите животи и засекогаш ќе остане важен дел од историјата на нашата земја, рече Трудо.

„Нејзиното височество го отелотворува континуитетот и единството на британската нација повеќе од 70 години. Ја паметам како пријателка на Франција, љубезна и срдечна кралица која остави траен белег и впечаток на нејзината земја и векот во кој живееше, рече Макрон.

Сочувство изрази и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел. „Нашите мисли се со кралското семејство и сите оние кои ја оплакуваат кралицата Елизабета Втора во Обединетото Кралство и ширум светот. „Некогаш наречена Елизабета Констант, со својата услуга и посветеност таа секогаш ни ја покажуваше важноста на трајните вредности во современиот свет“, рече Шарл Мишел.

Се огласи и украинскиот претседател Владимир Зеленски.

„Со длабока тага дознавме за смртта на нејзиното височество кралицата Елизабета Втора“. Во име на народот, изразуваме искрено сочувство до кралското семејство, целото Обединето Кралство и Комонвелтот за оваа непоправлива загуба. Нашите мисли и молитви се со вас“, рече тој.

Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави дека Британија изгубила не само монарх, туку и матријарх на нацијата.

„Го изгубивме не само нашиот монарх, туку и матријархот на нашата нација, фигура која повеќе од која било друга ја спои нашата земја, не одржуваше во контакт со нашата подобра природа, олицетворувајќи се што не прави горди што сме Британци“, рече Блер. .

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон изјави дека земјата чувствува длабоко и лично чувство на загуба поради смртта на британската кралица Елизабета Втора.

„Таа изгледаше толку безвременско и толку прекрасно што се плашам дека верувавме, како деца, дека ќе трае вечно“, рече Џонсон, пренесе Ројтерс.

Како шеф на државата со најдолго владеење и најдолго владеење на Британија, на кралицата Елизабета Втора и се восхитуваа нејзината грациозност, достоинство и посветеност ширум светот, изјави генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш.

Тоа беше смирувачко присуство во текот на децениите на големи промени, вклучително и деколонизацијата на Африка и Азија и еволуцијата на Комонвелтот, рече Гутереш, пренесе Ројтерс.