Фото: Фејсбук профил на Кралското семејство

Британската кралица Елизабета Втора почина доцна попладнево во нејзината летна резиденција во Шкотска.

Британските медиуми најпрвин објавија изјава за нејзината тешка здравствена состојба, но по неколку часа тивко беше објавено дека таа починала.

Британските медиуми ги донесоа првите детални описи за тоа како ќе изгледа денот на жалост кој ќе трае 10 дена и детален опис што ќе се случува во сите 10 дена.

Ден 1

Советот за пристапување – кој го сочинуваат сите тајни советници, големи државни службеници, лордови, градоначалници, високи комесари на кралството и одредени високи државни службеници – ќе се состане во Бакингемската палата. Таму ќе го прогласат кралот Чарлс за нов суверен, иако тој ќе има опција да го смени името.

Тој има право да избере „кралско“ име од неговото христијанско или средно име, што значи дека би можел да стане крал Филип, Артур или Џорџ наместо кралот Чарлс Трети. Сепак на официјалната страница на кралското семејство тој вечерва го избра името Чарлс Трети.

Чарлс ќе се заколне дека „ќе го зачува неприкосновено правото на протестантската религија во Шкотска“, се вели во заклетвата што ја полага секој нов монарх од Џорџ Први во 1714 година.

Сите мажи кои ќе присуствуваат на церемонијата се очекува да носат смокинзи со црни или темни вратоврски. Не смеат да се носат медали или одликувања.

Следен на редот за тронот е принцот Вилијам (39), а потоа следуваат неговите деца, принцот Џорџ (8), принцезата Шарлот (6) и принцот Луис (3), а братот на Вилијам, принцот Хари (37), потоа.

Сопругата на Чарлс, Камила, војвотката од Корнвол, официјално ќе стане кралица, откако кралицата Елизабета Втора го даде својот печат на одобрување.

Прогласот за пристапување ќе биде гласно читан и потпишан, пред да биде прочитан пред јавноста во палатата Сент Џејмс и другите градови, вклучувајќи ги Единбург, Кардиф и Белфаст.

Во Хајд Парк во насока на Советот ќе биде испукан поздрав со 41 пушка, што ќе трае речиси седум минути. После тоа, националните политичари ќе се заколнат на верност на новиот владетел.

Околу пладне пратениците ќе почнат да оддаваат почит во Долниот дом на чело со премиерот.

Околу 15:30 часот, премиерот и кабинетот ќе одат во Бакингемската палата на аудиенција кај кралот Чарлс, но нема да им биде дозволено да дојдат со сопружниците.

Ден 2

Со ковчегот во кој се наоѓа телото на покојната кралица Елизабета Втора во палатата Балморал, операцијата Еднорог продолжува. Се верува дека телото на нејзиното височество лежи во Холирудхаус, каде што традиционално го чува Кралската стража.

Ковчегот потоа може да се носи по Кралската милја до катедралата Сент Гилс, а потоа да се стави во Кралскиот воз на станицата Вејверли, каде што ќе биде префрлен во Лондон. Се очекува голем број граѓани да се соберат на раскрсниците и пероните на станиците низ државата додека минува возот.

Ако патувањето со воз не е возможно, се верува дека официјалните лица ќе се префрлат на операцијата „Оверстоуд“, со што ковчегот ќе биде пренесен во Лондон од аеродромот во Абердин. Кога ќе пристигне во Лондон, телото на кралицата ќе биде однесено во Бакингемската палата, каде што нејзиниот ковчег ќе биде изложен во собата на тронот. Нејзиното височество Елизабета Втора живееше во Виндзор од избувнувањето на пандемијата на коронавирус во 2020 година и беше во Балморал само за време на летните одмори. Да беше во Виндзор кога умре, нејзиното тело ќе беше однесено со автомобил во Бакингемската палата. Да беше во Сандрингем во Норфолк, нејзиното тело ќе беше однесено во Лондон со кралскиот воз.

Ден 3

Новиот крал Чарлс ќе ја започне турнејата низ Велика Британија, која ќе започне со посета на Вестминстерската сала и домовите на Парламентот.

Таму пратениците ќе му изразат сочувство.

Неговата следна станица ќе биде Единбург во посета на шкотскиот парламент, по што ќе следи комеморација во катедралата Св.Гилс.

Ден 4

Кралот Чарлс потоа ќе лета за Северна Ирска, каде пратениците од парламентот повторно ќе оддадат почит, овој пат во замокот Хилсборо, резиденцијата на државниот секретар за Северна Ирска и официјалната резиденција на монархот додека е во Северна Ирска.

Ден 5

Ковчегот во кој се наоѓа телото на кралицата ќе ја напушти Бакингемската палата и ќе биде однесен во Вестминстерската палата. Поворката ќе биде првата голема воена парада по смртта на нејзиното височество. Сличен бавен марш за Кралицата Мајка во 2002 година вклучи 1.600 луѓе и се протегаше половина милја. Се верува дека рутата може да прими околу еден милион луѓе.

Кога таа ќе пристигне, ќе се одржи комеморација во Вестминстерската палата.

Денови од шести до деветти

Започнува со операцијата „Пердув“. Нејзиниот ковчег ќе биде поставен на темна погребна кола – украсена дрвена рамка во која се наоѓа ковчегот на достоинственик за време на погребот за да може јавноста полесно да го види ковчегот.

Вестминстерската сала ќе биде отворена за јавноста 23 часа на ден, но првите посетители ќе бидат ВИП личности. Ќе им бидат дадени временски рокови за да ѝ оддадат почит на кралицата.

Во меѓувреме, Чарлс ќе се упати во Велс на последната етапа од неговата турнеја во Велика Британија. Тој ќе го посети велшкиот парламент пред комеморацијата во катедралата Ландаф во Кардиф.

Одделот за транспорт, внатрешни работи и граничните сили имаат планови за британските и странски туристи кои се очекуваат во Лондон во овој период.

Ќе биде вклучен и транспортот до Лондон за да се обезбеди доволно метро и автобуски услуги. Се верува дека би можеле да пристигнат повеќе од милион луѓе.

Полициското присуство најверојатно ќе биде откажано, но постои загриженост од каде ќе дојдат големиот број полициски службеници кои се потребни.

Ден 10

Денот на погребот на кралицата. Тоа ќе биде „Ден на национална жалост“ – иако нема да биде официјален ден на жалост. Ако денот падне во работен ден, работодавците ќе треба да одлучат дали персоналот би можел да има слободен ден, но нема да има наредби за тоа. Државниот погреб ќе се одржи во Вестминстерската опатија, што ќе кулминира напладне со двеминутно молчење низ целата нација.

Се очекува да присуствуваат околу 2.000 луѓе.

Кога ковчегот повторно ќе се појави, ќе го стават на зелената кочија што се користела за таткото на кралицата, неговиот татко и таткото на неговиот татко, а 138 помлади морнари ќе ги спуштат главите и ќе се повлечат.

Поворката потоа ќе тргне од аголот на Хајд Парк и ќе патува 23 милји по патот до замокот Виндзор, каде што лежат телата на британските суверени. Ќе ја чека кралското семејство, стоејќи на тревата. Внатре во капелата Свети Џорџ, лифт ќе го спушти ковчегот со телото на кралицата до гробот, а кралот Чарлс ќе испушти грст црвена земја од сребрена чинија.

Нејзиното височество ќе биде погребано покрај нејзиниот сакан сопруг, принцот Филип.