Ознака: Богородична црква

Отворањето на Богородичната црква во Париз во 2024 година е сложен...

Светот е сцена Отворањето на Богородичната црква во Париз во 2024 година е напнат, тежок и сложен процес, рече генералот Жан-Луј Жоржелин, задолжен за реставрација...

Уапсен пилот кој со авион сакал да удри во Богородичната црква...

Француската полиција го уапси пилотот, кој најави дека со авион-цесна ќе удри во париската Богородична црква, пренесуваат француските гласила. Полицијата тврди дека за време...

Повторното отворање на Богородичната црква во Париз се очекува во 2024...

Две години од пожарот Богородичната црква во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети вчера француската министерка...

Продолжува реконструкцијата на Богородичната црква

Работници беа забележани во понеделникот како се искачуваат на Богородичната црква во Париз за да го продолжат нејзиното реконструирање, 11 месеци откако пожар го...

Што се случува со пчелите од Богородичната црква кои чудесно го...

Пчелите кои живеат на покривот на Богородичната црква, за чудо, го преживеале катастрофалниот пожар што ја зафати катедралата во април минатата година и се...

Париз ќе бара помош од Москва за Богородичната црква

На Франција можеби ќе ѝ биде потребна стручна помош од Русија во обновата на Богородичната црква, која изгоре во април, изјави амбасадорката на земјата...

Гаргојли – ѕверовите што ги чуваат црквите

Гаргојлите во Католичката црква се претставени како зли демони кои се наоѓаат надвор од црквата, како спротивност на светоста и безбедноста која е внатре. По...

Катастрофалните пожари во Сибир не го интересираат светот?

Пожарите во Сибир со кои веќе два месеца се обидуваат да се справат властите во Русија, уништија големи шумски површини, ги зголемија заканите врз...

Тужба поради високо ниво на олово во воздухот по пожарот на...

Француска група за заштита на животната средина поднела тужба поради потенцијална опасност по здравјето од олово кое било регистрирано во воздухот за време на...

Богородичната црква во опасност поради горештините

Главниот архитект на историските споменици на Франција, Филип Вилнев, предупреди дека Богородичната црква може да се урне поради екстремно високите температури кои ја погодија...