Ознака: Битола

Доделени наградите на јубилејниот 25. Интернационален фестивал на монодрама во Битола

Со доделувањето на наградите за најдобрите остварувања, синоќа во Битола беше затворено 25. јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на монодрама. Гран при наградата ја доби...

Истрага за полова злоупотреба на немоќно лице во Битола

Основното јавно обвинителство Битола донесе наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело „полова злоупотреба на немоќно лице од член 187...

Пендаровски: Поништувањето на договорите и репреговарање ќе значи загуба на нови...

Изборната кампања за претседател на државата пред гласањето од првиот круг задутре, кандидатот поддржан од СДСМ Стево Пендаровски ја заврши вечерва со митинг во...

Германската амбасадорка Дрекслер во посета на топловодот во Битола

Исклучително сме задоволни од текот на работите за изградба на топловодот од РЕК „Битола“. Задоволни сме од ова што го гледаме на терен, од...

Oд Битола почна дистрибуцијата на гласачките ливчиња, имаат по 20 заштитни...

Рано изутринава од печатницата „Киро Дандаро“ во Битола, во присуство на силно полициско обезбедување, тргна гласачкиот изборен материјал за претседателските избори. Процесот на дистрибуција на...

Отворен прв инфоцентар „Еразмус+“ во Битола

Под закрила на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност Националната агенција за европски образовни програми и мобилност во четвртокот, 4 април, официјално го...

Во Битола размена на идеи и бизнис планови меѓу македонските и...

Во организација на Регионалната стопанска комора „Пелагонија Преспа“, денеска во  Битола се одржа Македонско - Чешки бизнис форум. На Форумот, на кој присуствуваа вицепремиерот за...

Со трактор сакал да влезе во казино

Откако на почетокот на месецов лицето Т.Т. (35) од Долно Оризари, кој наводно изгубил голема сума пари, со запалива течност предизвикал пожар во казино...

Шпаркасе Банка и Влатко Стефановски трио со незаборавен концерт во Битола

На 12 март Битола беше домаќин на уникатно музичко доживување со Влатко Стефановски трио, во покровителство на Шпаркасе Банка АД Скопје. Присутните во Народниот театар...

Напад врз полициски службеници во Битола, уапсено едно лице

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка и предложи притвор за 27-годишник со двојно македонско и австралиско државјанство, за кого постои сомнение...