Ознака: Белгија

Белгија прогласи епидемија на грип, најмногу погодени децата и младите

Белгискиот институт за јавно здравје (Sciensano) денеска прогласи епидемија на грип во таа држава – погодени се сите возрасни групи, но најмногу децата и...

Жители на село во Белгија на лотарија заедно освоиле над 143...

Група од 165 жители на селото Олмен во белгиската провинција Антверпен освоила повеќе од 143 милиони евра на лотарија Јуромилионс (Euromillions). -Жителите на Олмен ги...

Белгија се соочува со епидемија на детски бронхиолит

Одделите за педијатрија во болниците во Белгија се преоптоварени поради епидемија на бронхиолит кај децата, слична е состојбата во соседна Франција. Болниците порачаа дека оваа...

Во Белгија запленети 115 килограми кокаин, вреден над 11 милиони евра

Полицијата во Белгија заплени околу 115 килограми кокаин сокриен во бетонски плочи како дел од меѓународна полициска операција чија цел е разбивање на српска...

ЕУ замрзна руски имот вреден 68 милијарди евра, најмногу во Белгија,...

Европската Унија замрзна вкупно 68 милијарди евра руски имот, најмногу во Белгија, покажа интерниот документ на Европската комисија до кој дојде „Политико“. Белгија е на...

Грозоморен скандал затвори белгиска градинка – бебиња биле затворани, тепани, насилно...

По пријави на родители и вработени Брутален третман на бебиња кои биле тепани се случувал во градинка во северниот дел на Белгија, според пријави и...

Осуетениот обид за киднапирање на министер ја откри пресметката на нарко-подземјето...

Белгискиот министер за правда, Винсент Ван Квикенборн, е под засилена полициска заштита, a обвинителството открива дека се работи за план за киднапирање, веројатно поврзан...

Во Белгија 55 судии и обвинители доброволно во затвор за да...

Вкупно 55 судии и обвинители доброволци вчера се одведени во затвор во Брисел за да го искусат животот на затворениците на два дена - соопшти...

Единствено решение е блокирање на цените на енергијата на ниво на...

Белгиската Влада попладнево ги презентираше мерките за помош на граѓаните и компаниите во пресрет на престојната има, а премиерот Александер Де Кро повторно апелираше...

Три земји на ЕУ добиваат 433 милиони евра за помош на...

Белгија, Италија и Луксембург ќе добијат 433,79 милиони евра преку РЕакт-ЕУ за да им се помогне на Украинците кои се наоѓаат во овие земји,...