Ознака: Белгија

Уапсен осомничениот за вчерашниот напад во Брисел, полицијата отворила оган за...

Белгиската полиција денеска уапси осомничен вооружен маж кој застрела двајца шведски фудбалски навивачи во, како што соопштија властите, терористички напад. Апсењето, во бриселската населба Скарбек,...

Двајца Швеѓани убиени во терористички напад во Брисел

Двајца шведски државјани беа убиени вчера вечерта од вооружен напаѓач во белгискиот главен град Брисел, соопшти претставник на бриселската полиција. Напаѓачот, кој носел портокалова јакна...

Штрајк на Рајанер во Белгија, откажани речиси 100 летови

Вкупно 96 дојдовни и појдовни летови од белгискиот аеродром Шарлроа денеска се откажани поради штрајк на пилотите на ирската авиокомпанија Рајанер. Околу 17.000 патници беа...

Немирите од Франција се прелеаја и во соседството

Во Брисел синоќа се судрија демонстрантите и полицијата, јавија локалните медиуми. Настаните се поврзани со протестите во соседна Франција, предизвикани од убиството на 17-годишен...

Разбиена нарко-група во Германија и Белгија, уапсени 17 Албанци

Во заедничка акција на германската и белгиската полиција во која учествувале околу 300 полицајци разбиена е нарко-банда која шверцувала хероин и кокаин, јавија албанските...

Спречени обиди за терористички напади во Белгија

Лорета Трајкоска, специјално за „Нова Македонија“ од Брисел Две истраги од страна на федералната полиција и федералното обвинителство беа обелоденети денес во Белгија поврзани со...

Незадоволни белгиски земјоделци со трактори тргнаа кон Брисел

Стотици земјоделци незадоволни од владиниот план со кој се предвидува намалување на дозволеното ниво на азот при ѓубрење, денеска со своите трактори тргнаа кон...

Во Белгија конфискувани околу четири тони кокаин, апликацијата за навигација ги...

Белгиската полиција откри и заплени приближно четири тони кокаин во градот Равелс, во близина на границата со Холандија. Дрогата е пронајдена откако двајца холандски државјани,...

Албанско-бугарска наркогрупа разбиена во Белгија, запленети над 50 килограми дрога

Белгиската полиција разбила албанско-бугарска нарко група која била активна на територијата на оваа земја. - Во акцијата уапсени се 11 лица, извршена е контрола во...

Белгискиот јавен сектор штрајкува во Брисел за повисоки плати

Околу 18.500 вработени во белгискиот јавен сектор денеска излегоа на улиците во Брисел барајќи подобри работни услови и повисоки плати во своите сектори особено...