Ознака: Белгија

Белгија ќе се приклучи на европскиот проект за производство на борбени...

Во следните недели Белгија ќе се приклучи на проектот за производство на европските борбени авиони од следната генерација, наречен Борбен воздухопловен систем на иднината...

Белгија го презема претседателство со ЕУ, ќе се фокусира на шест...

Белгија денеска го презема претседавањето со Советот на ЕУ. За време на своето претседавање, Белгија во следните шест месеци ќе се фокусира на шест...

Белгија ја претстави својата програма за претседавање со Советот на Европската...

Белгискиот премиер Александар де Кро во петокот во Брисел ги претстави главните приоритети на претстојното белгиско претседавање со Советот на ЕУ. Како што истакна...

Да се запали запленетиот кокаин пред да го украдат бандите

Комесарот задолжен за борба против дрогата во земјата в среда ќе го претстави планот за справување со злосторствата поврзани со дрога на Советот за...

Дали Белгија стана рај за луѓето што сакаат да го завршат...

Поради фактот дека евтаназијата е легална во Белгија, зголемен број пациенти од соседните земји, особено од Франција, се обидуваат да го завршат својот живот...

Првата верига на синџирот е во Холандија и во Белгија

Анализата на ЕМЦДДА и Европол го опфаќа синџирот на снабдување од производство и трговија до дистрибуција и употреба. Исто така таа детално ги прикажува...

Скопското Обвинителство обезбеди докази, двајца македонски државјани вмешани за убиство на...

Постапувајќи по барање за меѓународна правна помош, Основното јавно обвинителство Скопје и Министерството за внатрешни работи презедоа повеќе комплексни истражни дејства по барање на...

Белгиската полиција убила осомничен за убиството на двајца Швеѓани во Брисел

Белгиската полиција уби осомничен за вооружениот напад во Брисел во кој загинаа двајца шведски државјани, изјави белгиската министерка за внатрешни работи Анелизе Верлинден. Верлинден рече...

Уапсен осомничениот за вчерашниот напад во Брисел, полицијата отворила оган за...

Белгиската полиција денеска уапси осомничен вооружен маж кој застрела двајца шведски фудбалски навивачи во, како што соопштија властите, терористички напад. Апсењето, во бриселската населба Скарбек,...

Двајца Швеѓани убиени во терористички напад во Брисел

Двајца шведски државјани беа убиени вчера вечерта од вооружен напаѓач во белгискиот главен град Брисел, соопшти претставник на бриселската полиција. Напаѓачот, кој носел портокалова јакна...