Ознака: „Алтернатива“

Мицкоски: Направивме историски чекор со Алијанса и Алтернатива, коалицијата ќе ги...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, при посетата во Берово, одговарајќи на новинарско прашање за соработката со Алијанса за Албанците и Алтернатива истакна дека тоа...

ВМРО-ДПМНЕ: Опозицијата се обединува, СДСМ се раситнува

Опозицијата се обединува, а СДСМ се раситнува и ја очекува тежок дебакл, наведува ВМРО-ДПМНЕ по вчерашниот договор за соработка со Алијансата за Албанците и Алтернатива. -...

Мицкоски: Соработката со Алијанса за Албанците и Алтернатива ќе ги победи...

Соработката на ВМРО-ДПМНЕ со Алијанса за Албанците и Алтернатива ќе ги победи криминалот и корупцијата на коалицијата СДСМ-ДУИ, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Мицкоски, Села и Гаши формираат предизборна коалиција

ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса за Албанците и Алтернатива се договорија за заеднички настап на изборите, по средбата што денеска ја остварија првите луѓе на опозициските партии...

ЕУ нема алтернатива, ама патот до неа има

Кога во 1994 година Грција воведе ембарго за Македонија за користење на солунското пристаниште, тогашната македонска влада најде алтернатива во пристаништето во Бургас, а...

Гаши очекува резолуција за албанскиот јазик во Уставот

По предлог-резолуцијата иницирана од ВМРО-ДПМНЕ, очекувам македонските партии да предложат и резолуција со која ќе се промени формулацијата за албанскиот јазик во Уставот, кој...

Алијансата за Албанците и Алтернативата: Владата ги дискриминира своите граѓани

Владата која не стигна навремено да обезбеди вакцини против Ковид-19 за граѓаните, а мал број вакцини обезбеди од Србија, која ги отвори границите за...

Кога ги изградивме пирамидите, можеме да создадеме и „втор Суецки Канал“

Блокадата на Суецкиот Канал покажа дека е време за алтернативни рути Минатонеделната блокада на Суецкиот Канал ја покажа потребата за изнаоѓање на дополнителни рути за...

Алијанса и Алтернатива преку Бадентер ќе го спречуваат одложувањето на пописот

Алијанса за Албанците и Алтернатива не го прифаќаат одложувањето на теренското попишување, истканаа лидерите на двете опозициски партии, Зијадин Села и Африм Гаши, на...

Министерството за култура: Нема да навлегуваме во математиките на партиите

Министерството нема да навлегува во математиките на партиите. Културата обединува, а не пресметува, реагираат од Министерството на прес-конференцијата на коалицијата меѓу Алтернативата и Алијансата...