Ознака: Азија

Хонгконг е неоспорна престолнина на уметноста на Азија

Дали новиот закон ќе го промени тоа? Новиот закон донесен во Хонгконг, кој ги криминализирa „вмешувањето странци, тероризмот, сецесионистичките активности и спротивставувањето на моќта на...

Филмовите на Манчевски на фестивали во Европа и во Азија

И покрај ограничувањата поради пандемијата, филмовите на Милчо Манчевски продолжуваат да го наоѓаат патот до интернационалната публика. „Врба“ на Манчевски ја имаше романската премиера...

Борусија подготвува виртуелна турнеја во Азија

Многу навивачи и партнери од регионот беа во контакт со нас, велејќи дека тие уште сакаат да се приближат до играчите, што е можно...

Во делови на Европа се ублажуваат мерките, во Азија расте бројот...

Во Европа започа долготрајниот процес на укинување на рестрикциите наметнати поради коронавирусот, но истовремено се појавија нови случаи на заразени во Вухан, по повеќе...

Азија – новиот „владетел“ на светот

Економската преобразба и технолошкото издигнување на азиските општества во последните шеесетина години, поттикна многумина политиколози и економисти да размислуваат за 21 век, како за...

Новата геополитичка состојба во Азија

Во индопацифичкиот регион живее половина од светското население, вклучително и двете најнаселени држави во светот – Индија и Кина. Во последните децении дојде до...

Договорот за намалување на производството ги зголеми цените на нафтата на...

Цените на нафтата вчера нагло се зголемија за 4,2 и 5 отсто на азискиот пазар како резултат на договорот за намалување на производството на...

Премиерот на Бутан ги замоли жителите да вдомат кучиња скитници

Кралсвото Бутан е малечка земја на Хималаите, меѓу кинеската автономна област Тибет и големата Индија. Нивниот крал Џигме Хесар Намџејл Бангчук, познат и како...

Бројот на починати од коронавирус во Европа го надмина оној во...

Во Европа се забележани најмалку 3.421 смртен случај од коронавирус, наспроти 3.384 во Азија, покажуваат податоците на АФП кои беа објавени денеска напладне. Во меѓувреме,...

Масовно се продаваат во Азија, а ценети се во кинеската медицина

Панголините или лушпари се загрозен вид цицачи што живеат во Африка и во Југоисточна Азија. Нивното месо во Кина е деликатес, а крлушките составен...