Ознака: Азија

Жетвите во Африка и Азија загрозени од наезда на скакулци

Додека скакулците што се во огромен број се шират во одредени делови на Кенија, што се смета за една од најголемите наезди на инсекти...

Азија ја предводи безготовинската револуција

Њујорк неодамна им забрани на продавниците да одбиваат плаќање во готовина. Градскиот совет гласаше за да ги ограничи „ексцесите на дигиталната економија“. Со одлуката...

Илјадници луѓе во Азија го набљудуваа феноменот „огнен прстен“

Голем број на луѓе во југоисточна Азија денеска го набљудуваа прстенестото затемнување на сонцето, познато и како „огнен прстен“. Ова затемнување, за време на кое...

Платинест медал за „Стоби“ на винскиот натпревар „Декантер“ во Азија

Црвеното вино „веритас“ од бербата од 2015 година на винарницата „Стоби“ се закити со највисокото признание - платинест медал, на престижниот вински натпревар „Декантер“...

Платинест медал за „Стоби“ на винскиот натпревар „Декантер“ во Азија

Црвеното вино „Веритас“ од бербата од 2015 година на винарницата „Стоби“ се закити со највисокото признание - платинест медал, на престижниот вински натпревар „Декантер“...

Кинеските ракети за неколку часа би ги уништиле американските бази во...

Американската војска повеќе не е водечка воена сила во Азија, и напреднатата технологија при развивањето на ракетите на кинеската армија би можела многу лесно...

Азискиот економски тигар Тајван е модел што многумина се обидуваат да...

Во втората половина на 20-от век, Тајван беше една од најуспешните светски економии. Иако конкуренцијата и стабилното претприемништво предводено од технологијата опаднаа, силната економија...

Нема начин како да се запре африканскиот свински грип во Азија

Југоисточна Азија е во сериозна борба за да го спречи понатамошното проширување на високозаразниот африкански свински грип, познат како „ебола на свињите“, болест која...

Глобално предупредување: Загадувањето ќе го намали животниот век на децата за...

Животниот век на децата родени денес, во просек ќе биде намален за 20 месеци со дишење на загаден воздух, што е глобален проблем со...

Катар е новата фудбалска сила во Азија

Катар, домаќинот на Светското првенство (СП) во 2022 година во фудбал, ќе игра денеска против Јапонија во финалето на Купот на Азија (Абу Даби,...